Třebonice

W dzisiejszym świecie Třebonice zyskał szczególne znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, ekonomię, technologię, kulturę czy życie codzienne, Třebonice stał się powracającym i wpływowym tematem rozmów. Jego implikacje i reperkusje wywołały debaty, analizy i badania mające na celu zrozumienie jego znaczenia i zakresu. Z różnych perspektyw Třebonice wpłynął na podejmowanie decyzji i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje. W tym artykule zbadamy wpływ Třebonice i jego wpływ na naszą obecną rzeczywistość.

Restauracja w Třebonicach
Kościół św. Jana i Pawła

Třebonicejednostka ewidencyjna (katastrální území) Pragi, stolicy Czech.

Położona jest w dzielnicy Praga 5 i obwodzie administracyjnym Praga 13[1] (w Pradze obok dzielnic o numerach 1-10 funkcjonują obwody administracyjne o numerach 1-22), obok większej jednostki ewidencyjnej – Řeporyje. Jest jedną z najbardziej oddalonych od centrum jednostek Pragi – najbliższa stacja metra to Zličín.

Třebonice były kiedyś osobną wsią, położoną nad potokiem Dalejskim (Dalejský potok) – pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1271. W 1900 mieszkały tam 394 osoby (obecnie 413). W granice Pragi została włączona w 1974.

Na jej terenie znajduje się neogotycka kapliczka z 1886 r. oraz pomnik poległych podczas I wojny światowej, postawiony w latach 20. XX wieku. W pewnym oddaleniu, na wzgórzu, stoi romański kościółek św. Jana i Pawła z XIV wieku – jedyna pozostałość po nieistniejącej wsi Krteň (dawnej posiadłości królewskiej, następnie kościelnej; przestała istnieć w XVII w.).

Przypisy

  1. Część w obwodzie Praga 17.