Târgu Jiu

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Târgu Jiu, analizując jego pochodzenie, znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie i jego wpływ w różnych obszarach. Târgu Jiu to temat, który z biegiem czasu wzbudził ogromne zainteresowanie i stał się źródłem debaty i refleksji w różnych sferach, od polityki po kulturę popularną. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy wiele aspektów Târgu Jiu, zajmując się jego konsekwencjami zarówno na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym. Od wpływu w przeszłości po projekcję w przyszłości, artykuł ten przedstawia wszechstronną wizję Târgu Jiu, zachęcając czytelnika do pogłębienia jego zrozumienia i refleksji nad jego znaczeniem w świecie podlegającym ciągłym przemianom.

Târgu Jiu
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Rumunia

Okręg

Gorj

Mer

Florin Cârciumaru

Powierzchnia

102,1 km²

Populacja (2021)
• liczba ludności
• gęstość


67 751
956 os./km²

Nr kierunkowy

02-53

Kod pocztowy

210xxx

Tablice rejestracyjne

GJ

Położenie na mapie okręgu Gorj
Mapa konturowa okręgu Gorj, w centrum znajduje się punkt z opisem „Târgu Jiu”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Târgu Jiu”
Ziemia45°02′N 23°16′E/45,033333 23,266667
Strona internetowa

Târgu Jiu (dawniej Tîrgu Jiu; wym. [ˌtɨrɡu ˈʒiw]) – stolica okręgu Gorj w Rumunii położona u podnóża Karpat Południowych nad rzeką Jiu (lewy dopływ Dunaju). Liczy 67 751 mieszkańców[1], zajmuje powierzchnię 102,1 km². Merem miasta jest Florin Cârciumaru z Socjaldemokratycznej Partii Rumunii. Podczas II wojny światowej w okolicy miasta znajdował się obóz internowania dla przeciwników politycznych (szczególnie członków Rumuńskiej Partii Komunistycznej, byli przetrzymywani także Polacy[2]).

W mieście w 1893 urodził się Kazimierz Piekarski – polski bibliotekarz, bibliograf, historyk, książki, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów.

Târgu Jiu było jednym z miejsc internowania polskich żołnierzy po klęsce kampanii wrześniowej w 1939 roku. Do dzisiaj zachował się z tego okresu zegar słoneczny wykonany przez polskiego architekta w 1940 roku[3].

Gospodarka

W mieście rozwinął się przemysł drzewny, spożywczy, materiałów budowlanych, odzieżowy oraz metalowy[4].

Zabytki

Sport

W mieście ma swoją siedzibę klub piłkarski Pandurii Târgu Jiu, który został założony w 1963 roku.

Galeria

Przypisy

  1. Rezultate definitive – Recensamantul Populatiei si Locuintelor (rum.).
  2. Wojciech Wesołkin. Pamiętnik od czasu wyjazdu z domu... (fragmenty). Wprowadzenie. „Rocznik Sanocki 2011”, s. 194, 2011. Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej. ISSN 0557-2096. 
  3. Polski zegar słoneczny w Rumunii - forum gnomonika.pl , gnomonika.pl .
  4. Târgu Jiu, Encyklopedia PWN , Wydawnictwo Naukowe PWN .