W tym artykule szczegółowo zbadamy Szymon Wypych i jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Szymon Wypych to temat, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób i niezwykle ważne jest zrozumienie jego implikacji i zastosowań w różnych kontekstach. Od wpływu na zdrowie po rolę w społeczeństwie Szymon Wypych okazał się tematem rosnącego zainteresowania i zasługuje na szczegółową analizę. W tym artykule przyjrzymy się wielu aspektom Szymon Wypych oraz temu, jak ukształtował i nadal będzie kształtował nasz świat. Szczególną uwagę zwrócimy na najnowsze osiągnięcia związane z Szymon Wypych i na to, jak aktywnie wpływają one na nasz sposób życia. Dodatkowo zidentyfikujemy możliwości i wyzwania wynikające z Szymon Wypych oraz sposoby, w jakie możemy im sprostać.
Data urodzenia | |
---|---|
Data i miejsce śmierci |
29 sierpnia 2008 |
Zawód, zajęcie |
Szymon Wypych (ur. 1945, zm. 29 sierpnia 2008 w Częstochowie) – polski rzeźbiarz i medalier.
Szymon Wypych urodził się w 1945 roku. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (PWSSP) w Gdańsku (obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku)[1] z 1979 roku[2].
Jego prace znajdują się m.in. we wnętrzu częstochowskiej katedry[1], a także w zbiorach Galerii ZAR w Warszawie, Galerii Rzeźby Śląskiej w Chorzowie, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Haliny Poświatowskiej w Częstochowie i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem drogi krzyżowej na Przeprośnej Górce[1], posągu Jana Pawła II na placu przed wejściem do częstochowskiej katedry, popiersia dr. Władysława Biegańskiego na pl. Rady Europy[3], pomnika Ofiar Hitleryzmu w Kłobucku, rzeźb „Przyjaciółki” i „Kobieta” w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie[2].
Od 1983 roku należał do Związku Artystów Rzeźbiarzy i Stowarzyszenia Środowisk Twórczych w Częstochowie[2], tego ostatniego był prezesem[1].
Zmarł 29 sierpnia[3] 2008 roku[1], został pochowany na cmentarzu Kule w Częstochowie[3]. W pogrzebie uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich oraz młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie[4].
Źródło: Szymon Wypych Ekspresja ciszy[5].