Zagadnienie Szymon Gospodarczyk jest dziś sprawą niezwykle istotną, gdyż ma ona implikacje w różnych aspektach życia codziennego. Od wpływu na zdrowie publiczne po konsekwencje dla gospodarki i środowiska, Szymon Gospodarczyk to temat, który budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i obywateli. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Szymon Gospodarczyk, w celu lepszego zrozumienia jego znaczenia i implikacji dla społeczeństwa. Czy to poprzez dane statystyczne, osobiste zeznania, czy analizę naukową, postaramy się rzucić światło na ten tak aktualny dziś temat.
Data i miejsce urodzenia | |
---|---|
Strona internetowa |
Szymon Gospodarczyk (ur. 19 maja 1985 w Rabce-Zdroju) – polski pilot rajdowy pochodzący z Jordanowa. Ukończył studia magisterskie na wydziale Stosunków Międzynarodowych pod kierunkiem Turystyka Zagraniczna. Zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej w Rajdach Samochodowych. Jeden z pięciu Polaków, którzy stanęli na podium Rajdu Dakar.
Zadebiutował w 2005 roku w Rajdzie Mazowieckim. W kolejnych latach startował w Rajdowym Pucharze Polski oraz w Mistrzostwach Polski. W latach 2006–2008 wraz z Przemysławem Zabrockim uczestniczył w Rajdowym Pucharze Peugeota w ramach Mistrzostw Polski. W sezonie 2009 razem z Janem Chmielewskim startował w Citroen Racing Trophy zdobywając 3. miejsce w klasyfikacji rocznej. W roku 2012 wygrywając Castrol Edge Fiesta Trophy razem z Radosławem Typą zdobył podwójne Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Europy strefy Centralnej w samochodach napędzanych na jedną oś, a także jako pierwsza w historii polska załoga wygrał puchar Lausitz CUP (puchar 3 narodów Czechy, Polska, Niemcy) w klasyfikacji generalnej. W WRC zadebiutował w 2009 roku z Janem Chmielewskim podczas 66 Rajdu Polski. W 2013 roku startował w pełnym cyklu ERC razem z Łukaszem Kabacińskim. W roku 2015 wspólnie z Radosławem Raczkowskim zdobył 3. miejsce w klasyfikacji generalnej w Estońskim Rajdzie Harju. W 2017 dołączył do zespołu Subaru Poland Rally Team, gdzie wraz z Miko Marczykiem zdobył Mistrzostwo Polski w klasie open N w samochodzie subaru impreza. W latach 2018–2019 razem z Miko reprezentował barwy zespołu ŠKODA Polska Motorsport. W 2018 zdobyli Wicemistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej oraz Mistrzostwo Polski w klasyfikacji Zespołów Producenckich w Škodzie Fabia R5. W sezonie 2019 zdobył z Marczykiem Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej, w klasie 2, a także w klasyfikacji Zespołów Producenckich. W rajdach terenowych z Michałem Goczałem (Energylandia Rally Team) zdobył Puchar Polski (RPPST) 2019 wygrywając 5 rajdów. W roku 2020 wraz z Miko Marczykiem dołączyli do zespołu ORLEN Team. W sezonie 2021 zdobyli kolejne Mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej, klasie 2, a także w zespołach sponsorskich ORLEN Team. W tym samym roku Gospodarczyk zdobył Vicemistrzostwo Europy wśród pilotów. W roku 2022 pilotował Miko Marczyka, który debiutował w rajdach WRC, podczas rundy Mistrzostw Europy w Polsce wygrali rajd w klasyfikacji generalnej i tym samym odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Europy. W roku 2023 kontynuował starty w WRC z Marczykiem. Sezon 2024 rozpoczął wraz z Marczykiem od wygrania pierwszej rundy Mistrzostw Polski. Po wygranym Rajdzie Świdnickim kontynuowali starty w Mistrzostwach Europy zajmując ostatecznie 3 miejsce na końcu sezonu.
Debiut w rajdach cross country nastąpił podczas hiszpańskiej rundy Baja Aragon gdzie wraz z Aronem Domżałą zajął 2. miejsce w klasie T3 startując Polarisem RZR 1000. W tym samym roku wygrał klasę T3 w Baja Poland oraz zajął 3. miejsce w klasie podczas Rajdu Maroka.
W roku 2016 razem z Aronem Domżałą wystartował w pełnym cyklu pucharu świata, czterokrotnie wygrywając T3 i ostatecznie zdobywając puchar świata. W tym samym roku podczas ostatniej rundy pucharu świata Baja Portalegre 500 zadebiutował w klasie T1 startując Toyotą Hilux z OverDrive.
W roku 2017 wygrał w klasyfikacji generalnej pierwszą rundę Pucharu Świata Baja Russia.
W 2018 roku wraz z francuskim kierowcą Claudem Fournierem zajął trzecie miejsce w klasie SxS w Rajdzie Dakar. Startując w Fabrycznym teamie Polarisa- xtreme+.
W 2019 wystartował w Rajdzie Dakar z meksykańskim kierowcą Santiago Creelem, Polarisem RZR Turbo z xtreme+.
W rajdach terenowych z Michałem Goczałem (Energylandia Rally Team) zdobył Puchar Polski (RPPST) 2019 wygrywając 5 rajdów.
W roku 2020 w Rajdzie Dakar wystartował w załodze z francuskim kierowcą Patricem Garroustem, czeskim mechanikiem Petrem Vojkowskim w samochodzie Tatra Jamal z czeskiego zespołu Fesh Fesh, osiągając dziewiąte miejsce w klasyfikacji ciężarówek.
Podczas rajdu Dakar 2021 pilotował Michała Goczała, który debiutował w tym rajdzie, ostatecznie zajęli 4 miejsce w kategorii T4 (Can am Maveric).
W Rajdzie Dakar 2022 z Goczałem zajął 5 miejsce. Podczas przedostatniego etapu musieli się zatrzymać i wymienić skrzywiony drążek kierowniczy. Straty czasowe były na tyle duże, że spadli z 2 miejsca na 5.
Rajd Dakar 2025 zakończył na 7 miejscu w grupie T4. Podczas jednego z etapów wymieniali skrzynie w swoim Can amie co spowodowało stratę ponad 3 godzin.
W Rajdzie Dakar 2024 wystartował z zespołem Energylandia Rally Team w samochodzie Taurus w kategorii Challenger, pilotując Michała Goczała.
W Rajdzie Dakar 2025 pilotował litewskiego kierowcę Benediktasa Vanagasa w samochodzie Toyota Hilux T1+. Podczas 5 etapu na skutek uderzenia w głaz musieli się wycofać z dalszej rywalizacji.