W dzisiejszym artykule o Szyjka macicy poruszymy temat niezwykle aktualny dzisiaj, który niewątpliwie przyciągnie uwagę naszych czytelników. Niezależnie od tego, czy mówimy o Szyjka macicy jako o emblematycznej postaci, wydarzeniu historycznym, zjawisku społecznym czy jakimkolwiek innym aspekcie zainteresowania, staramy się zapewnić kompletną i szczegółową wizję, która pozwoli nam w pełni zrozumieć jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Szyjka macicy, analizując jego pochodzenie, ewolucję, implikacje i możliwe prognozy na przyszłość. Jesteśmy pewni, że informacje przedstawione w tym artykule będą bardzo przydatne dla wszystkich zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy na temat Szyjka macicy.
Szyjka macicy (łac. cervix uteri) – zgrubiała, dolna część mięśniówki macicy. Łączy pochwę z jamą macicy. Dzięki licznym zmarszczeniom sprzyja wydostawaniu się płodu na zewnątrz. Szyjka macicy jest kanałem dla plemników, który je wiedzie z pochwy do macicy.
Szyjka macicy pod wpływem hormonów podlega pewnym zmianom w cyklu miesiączkowym. Zmiany szyjki macicy dostępne są dla kobiety w samobadaniu. Dotykając palcami (badanie palpacyjne) szyjki macicy, może ona sama ocenić zmiany w jej położeniu, konsystencji i stopniu rozwarcia jej zewnętrznego ujścia. W fazie niepłodności szyjka jest twarda i zamknięta. W miarę zbliżania się jajeczkowania ujście otwiera się, odcinek pochwowy szyjki staje się bardziej miękki i unosi się. Po jajeczkowaniu szyjka wraca do stanu sprzed owulacji. Badanie szyjki macicy wykorzystuje się w metodach naturalnego planowania rodziny.
Szyjka macicy wydziela kilka rodzajów śluzu.
Wydzielina wytwarzana przez szyjkę macicy, reagując na zmienne poziomy estrogenów i progesteronu. Typ śluzu zależny jest od fazy cyklu miesiączkowego. Zmiana śluzu dotyczy jego konsystencji, wyglądu i odczucia.
Po miesiączce, przy niskim poziomie estrogenów, gęsty i lepki śluz gestagenny zamyka ujście szyjki macicy. W miarę narastania poziomu estrogenów szyjka zostaje pobudzona do wydzielania estrogennego śluzu: najpierw typu L (ang. loaf – bochenek), odpowiedzialnego za tzw. selekcję plemników a następnie wysoce płodnego śluzu typu S (ang. string – sznurek). Po owulacji śluzy typu L i S zanikają a pojawia się ponownie śluz gestagenozależny.
Ocena parametrów śluzu szyjkowego jest wykorzystywana w metodach naturalnego planowania rodziny.