Dziś Szyfr podstawieniowy to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę polityczną, społeczną, gospodarczą czy technologiczną, Szyfr podstawieniowy stał się stałym tematem rozmów. Od kilku lat Szyfr podstawieniowy jest w centrum debat i wywołuje mieszane opinie. Jednak w miarę upływu czasu staje się oczywiste, że Szyfr podstawieniowy w dalszym ciągu jest bardzo ważną kwestią, która zasługuje na szczegółową analizę. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Szyfr podstawieniowy i zbadamy jego wpływ na dzisiejszy świat.
Szyfry podstawieniowe – szyfr, w którym każdy znak tekstu jawnego zastępowany jest przez inny znak lub znaki szyfrogramu. Ze względu na łatwość łamania tego rodzaju szyfrów, nie są one już stosowane. Kryptografia klasyczna wyróżnia cztery rodzaje szyfrów podstawieniowych:
Podczas I wojny światowej wojsko niemieckie stosowało opracowany przez pułkownika Fritza Nebela szyfr ADFGVX. Szyfrowanie odbywało się za pomocy szachownicy Polibiusza. Sama tablica wypełniana była jednak literami w sposób losowy, będąc znana wyłącznie nadawcy i odbiorcy.