Synnøve Lie

W tym artykule szczegółowo zbadamy Synnøve Lie, fascynujący temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje w życiu codziennym, Synnøve Lie wywołał intensywną debatę i wzbudził duże zainteresowanie w różnych społecznościach. Na tych stronach będziemy zagłębiać się w różne aspekty Synnøve Lie, od jego powstania po ewolucję w czasie, zapewniając wyczerpującą i zaktualizowaną analizę tego bardzo istotnego tematu. Łącząc dane, opinie ekspertów i referencje osób, na które Synnøve Lie miało wpływ, staramy się zaoferować szeroki i zrównoważony pogląd, który wzbogaci zrozumienie tego fascynującego tematu przez naszych czytelników.

Synnøve Lie
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 sierpnia 1908
Norwegia

Data i miejsce śmierci

9 lipca 1980
Norwegia

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Mistrzostwa świata w wieloboju
srebro Davos 1937 wielobój
brąz Sztokholm 1936 wielobój
brąz Oslo 1938 wielobój

Synnøve Lie (ur. 22 sierpnia 1908 – zm. 9 lipca 1980) – norweska panczenistka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

Kariera

Pierwszy sukces w karierze Synnøve Lie osiągnęła w 1933 roku, kiedy zdobyła srebrny medal podczas nieoficjalnych mistrzostw świata w wieloboju w Oslo. Przegrała tam tylko z Austriaczką Liselotte Landbeck, zajmując trzecie miejsce w biegach na 500 i 1500 m oraz czwarte na 1000 m. Na podium stawała także na dwóch kolejnych edycjach nieoficjalnych mistrzostw świata, zajmując trzecie miejsce w 1934 roku i drugie w 1935 roku. W pierwszym przypadku lepsze okazały się jej rodaczka, Undis Blikken oraz Verné Lesche z Finlandii, a w drugim przegrała tylko z kolejną Norweżką, Lailą Schou Nilsen.

Podczas pierwszych oficjalnych mistrzostw, rozgrywanych w Sztokholmie w 1936 roku Lie zdobyła brązowy medal. Tylko w jednym biegu znalazła się w pierwszej trójce - na dystansie 1000 m była druga. W pozostałych biegach była czwarta na 500 i 5000 m oraz piąta na 3000 m. Ostatecznie na podium stanęły przed nią tylko Kit Klein z USA oraz Verné Lesche. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Davos zajęła drugie miejsce, ulegając tylko Schou Nilsen. Tym razem na wszystkich dystansach Lie zajmowała drugie miejsce. Ostatni medal wywalczyła na mistrzostwach świata w Oslo w 1938 roku, gdzie ponownie była trzecia. W poszczególnych biegach zajmowała drugie miejsce na dystansach 3000 i 5000 m oraz drugie w biegach na 500 i 1000 m.

Ustanowiła sześć rekordów świata, w tym jeden nieoficjalny[1].

Bibliografia

Przypisy