Swirz (gmina)

W tym artykule zagłębimy się w Swirz (gmina), temat, który ostatnio wywołał zainteresowanie i debatę. Swirz (gmina) to temat, który przykuł uwagę ekspertów, entuzjastów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie w różnych dziedzinach. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Swirz (gmina) okazał się dziś tematem o ogromnym znaczeniu. W tym artykule będziemy badać różne aspekty Swirz (gmina), analizując jego pochodzenie, ewolucję i wpływ na społeczeństwo. Dodatkowo zbadamy możliwe scenariusze przyszłości i zastanowimy się nad ich znaczeniem w dzisiejszym świecie.

Swirz
gmina wiejska
1934–1939[1]
Państwo

 Polska

Województwo

tarnopolskie

Powiat

przemyślański

Siedziba

Swirz

brak współrzędnych

Swirz – dawna gmina wiejska w powiecie przemyślańskim województwa tarnopolskiego II Rzeczypospolitej. Siedzibą gminy był Swirz (Świrz).

Gminę utworzono 1 sierpnia 1934 r. w ramach reformy na podstawie ustawy scaleniowej z dotychczasowych gmin wiejskich: Chlebowice Świrskie, Kimirz, Kopań, Niedzieliska i Swirz[2].

Po wybuchu II wojny światowej okupowana przez ZSRR, gdzie została zniesiona. W 1941 roku przejęta przez władze hitlerowskie, którzy włączyli jej przedwojenny obszar do gmin Przemyślany (Kimirz, Kopań, Niedzieliska i Świrz) i Dobrzanica (Chlebowice Świrskie) w powiecie złoczowskim w dystrykcie Galicja w Generalnym Gubernatorstwie[3].

Po II wojnie światowej obszar gminy włączono do ZSRR.

Przypisy

  1. W czasie II wojny światowej poza administracją polską, po II wojnie światowej poza granicami Polski.
  2. Dz.U. z 1934 r. nr 64, poz. 568
  3. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG