Sum Arystotelesa

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Sum Arystotelesa, analizując jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i jego dzisiejsze znaczenie. Sum Arystotelesa to temat, który od dziesięcioleci wzbudza zainteresowanie naukowców, specjalistów i hobbystów, prowadząc do pełnych pasji debat i generując niekończące się badania i studia. Poprzez wyczerpującą analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i przedstawić wszechstronną wizję, która pozwoli naszym czytelnikom zrozumieć jego znaczenie i implikacje w różnych obszarach. Dołącz do nas w tej podróży pełnej odkryć i wiedzy o Sum Arystotelesa!

Sum Arystotelesa
Silurus aristotelis[1]
(Agassiz, 1857)[2][3]
lub Garman, 1890[1]
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

sumokształtne

Rodzina

sumowate

Rodzaj

Silurus

Gatunek

sum Arystotelesa

Synonimy
  • Glanis aristotelis Agassiz, 1857
  • Siluris aristotelis (Agassiz, 1857)
  • Parasilurus aristotelis (Agassiz, 1857)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

brak danych

Sum Arystotelesa[4] (Silurus aristotelis) – gatunek ryby z rodziny sumowatych (Siluridae), opisywany też pod nazwą parasum Arystotelesa[5] (Parasilurus aristotelis). Nazwa gatunku nawiązuje do Arystotelesa, który w „Historia animalium” opisał biologię rozrodu tej ryby.

Taksonomia

Autorstwo opisu tego gatunku pozostaje kwestią dyskusyjną. Sum Arystotelesa został opisany naukowo z Grecji pod nazwą Glanis aristotelis przez Agassiza[6] (syntypy: MCZ 7938 (6), USNM 55895 (1)). W 1890 Samuel Garman zakwestionował poprawność tego opisu i w oparciu o te same syntypy zaproponował nazwę Silurus aristotelis[7]. Stanowiska Garmana nie zostało jednomyślnie przyjęte przez taksonomów, ich zdania są podzielone[8].

Występowanie

Jeziora Trichonida, Lyssimachia i Amvrakia w zlewisku rzeki Acheloos w zachodniej Grecji. Introdukowany w dwóch jeziorach północnej i zachodniej Grecji.

Opis

Bardzo podobny do suma pospolitego (Silurus glanis), w odróżnieniu od niego posiada tylko 4 wąsiki wokół otworu gębowego (2 długie w szczęce i 2 krótkie w żuchwie).

Rozród

W czasie tarła samiec przygotowuje gniazdo, do którego samica składa zapłodnioną ikrę. Samiec opiekuje się ikrą przez 3–10 dni, do wylęgu narybku.

Przypisy

  1. a b Silurus aristotelis, Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b Silurus aristotelis, The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Carl J. Ferraris. Checklist of catfishes, recent and fossil (Osteichthyes, Siluriformes), and catalogue of siluriform primary types. „Zootaxa”. 1418, s. 1–628, 2007. ISSN 1175-5334. (ang.).  (pdf)
  4. Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese: Polskie nazewnictwo popularne krągłouste i ryby - Cyclostomata et Pisces. Koszalin: Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie, 1991.
  5. Ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1973, seria: Mały słownik zoologiczny.
  6. Agassiz, L. (1857) Habits of the "Glanis" of Aristotle. Proceedings of the American Academy of Arts and Sciences, 3, 325–333.
  7. Garman, S. (1890) Silurus (Parasilurus) aristotelis. Bulletin of the Essex Institute, 22, 56–59.
  8. R. Fricke, W. N. Eschmeyer, R. van der Laan (eds): Catalog of Fishes: genera, species, references (electronic version). California Academy of Sciences. . (ang.).

Bibliografia