Stryj (rzeka)

W dzisiejszym świecie Stryj (rzeka) przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie na rynku czy wpływ na kulturę popularną, Stryj (rzeka) to temat, który nigdy nie przestaje zaskakiwać i wyznaczać trendów. Od swoich początków do chwili obecnej Stryj (rzeka) odgrywał fundamentalną rolę w różnych aspektach życia codziennego, generując sprzeczne opinie i wzbudzając ciągłe zainteresowanie opinii publicznej. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ i znaczenie Stryj (rzeka), analizując jego ewolucję w czasie i jego dzisiejsze znaczenie.

Stryj
Ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Ukraina

Lokalizacja

obwód lwowski

Rzeka
Długość 232 km
Powierzchnia zlewni

3060 km²

Źródło
Miejsce Bieszczady Wschodnie
Wysokość

1122 m

Współrzędne

48°46′49″N 23°16′34″E/48,780278 23,276111

Ujście
Recypient Dniestr
Współrzędne

49°23′49″N 24°12′36″E/49,396944 24,210000

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, blisko lewej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Stryj nocą – Hnizdyczów

Stryj (ukr. Стрий) – rzeka na Ukrainie, prawy dopływ Dniestru. Źródło, cały bieg rzeki i ujście do Dniestru znajduje się na terenie obwodu lwowskiego.

Rzeka ma swoje źródło w Bieszczadach Wschodnich (na płn. stokach wododziału karpackiego) na płn.-zach. zboczu Jawornika Wielkiego, pomiędzy wsiami Werchniaczka (d. Wyżłów) i Oporzec. Początkowo płynie na zachód, a po minięciu Werchniaczki skręca na południe. Przez większą część swojego biegu rzeka płynie wąskimi dolinami. Wpada do Dniestru między Chodorowem a Żydaczowem, 10 km od Żydaczowa.

Do momentu połączenia z Dniestrem ma większą od niego długość, to znaczy 236 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 3055 km². Przepływ wody w odległości 17 km od źródła wynosi 45,2 m³/sek, a największy – 890 m³/sek. Zasilanie rzeki mieszane. Brzegi gęsto porośnięte świerkami i lasami mieszanymi. Szerokość rzeki waha się od 30–50 m w górnym biegu, a w dolnym – do 150 m. Lód na rzece utrzymuje się w okresie listopad – kwiecień. Ma 31 dopływów, największy z nich to Opór.

Najważniejsze miasta nad Stryjem: Turka, Stryj, Żydaczów.

Literatura

  • Л. Плечко, И. Сабанеева «Водные маршруты СССР. Европейская часть», М., ФиС, 1973 г.

Linki zewnętrzne