Strach na wróble

Obecnie Strach na wróble to temat obejmujący szeroki zakres zainteresowań i obaw ludzi na całym świecie. Od kwestii politycznych po postęp technologiczny, Strach na wróble to temat, który stał się podstawową częścią współczesnego społeczeństwa. Wraz z szybkimi zmianami dynamiki społecznej i kulturowej Strach na wróble zyskał większą rolę w codziennych rozmowach, a także w podejmowaniu decyzji na poziomie osobistym i zbiorowym. Dlatego ważne jest zbadanie różnych aspektów i wymiarów Strach na wróble, a także zrozumienie jego wpływu na nasze życie i otaczający nas świat. W tym artykule zbadamy niektóre z wielu wymiarów Strach na wróble i zastanowimy się nad jego znaczeniem w bieżącym kontekście.

Strach na wróble z Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach

Strach na wróble – w formie tradycyjnej jest to manekin używany do odstraszania ptaków z pól uprawnych i sadów (np. wróbli i szpaków). Ptaki na polach wyjadają świeżo wysiane nasiona, młode siewki oraz ziarno z dojrzałych kłosów, a w sadach owoce.

Nowoczesne strachy na wróble rzadko mają ludzkie kształty, w szczególności mogą to być błyszczące paski folii aluminiowej lub specjalne automatyczne strzelby hukowe, działające na propan.

Od 1995 w Sołonce w Polsce przy regionalnym muzeum działa „Muzeum Strachów Polnych”, którego zbiory w 2011 liczyły 120 eksponatów etnograficznych; kustosz muzeum jest autorem książki o historii i regionalnym zróżnicowaniu tradycji tworzenia strachów na wróble[1][2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Muzeum strachów polnych w Sołonce , Onet Rzeszów, 6 kwietnia 2011 (pol.).
  2. „Straszne” Muzeum Regionalne w Sołonce k. Rzeszowa , HISTORIA.org.pl, 6 kwietnia 2012 (pol.).

Linki zewnętrzne