Straż Obywatelska (II RP)

Dziś Straż Obywatelska (II RP) to temat, który staje się coraz bardziej istotny w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po naukę, poprzez kulturę i technologię, Straż Obywatelska (II RP) stał się obiektem zainteresowania badaczy, ekspertów i ogółu społeczeństwa. Mając wpływ na cały świat, Straż Obywatelska (II RP) wywołał debaty, badania, a nawet ruchy społeczne wokół jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule zbadamy rolę Straż Obywatelska (II RP) w dzisiejszym społeczeństwie, analizując jego znaczenie, stojące przed nim wyzwania i możliwe rozwiązania, które zostały zaproponowane w tym zakresie.

Odezwa do członków Straży Obywatelskiej m.st. Warszawy wydana w czasie obrony miasta we wrześniu 1939 roku

Straże obywatelskie – ochotnicze formacje powoływane w latach 1918−1920 oraz 1939 w miastach i powiatach II RP do pełnienia służby bezpieczeństwa, porządkowej i wartowniczej, strzeżenia linii komunikacyjnych (warta przy mostach, tunelach i wiaduktach, ochrona transportów, budynków stacyjnych) i obiektów stałych.

Straże obywatelskie nosiły różne nazwy, takie jak Gwardia Obywatelska, Straże Kolejowe, Straże Ludowe, Straże Miejskie i Straże Ziemskie.

Zobacz też

Bibliografia

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, tom III (R−Ż), Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1971, wyd. I, s. 218.