Stosunek cywilnoprawny

Motyw Stosunek cywilnoprawny to taki, który z biegiem czasu przyciągnął uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie w historii, wpływ na obecne społeczeństwo, czy znaczenie na polu akademickim, Stosunek cywilnoprawny był przedmiotem badań, debat i refleksji. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Stosunek cywilnoprawny, od jego pochodzenia i ewolucji, po wpływ na różne obszary. Poprzez głęboką i szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć znaczenie i rolę, jaką Stosunek cywilnoprawny odgrywa w dzisiejszym świecie. Bez wątpienia Stosunek cywilnoprawny to temat, który w dalszym ciągu budzi zainteresowanie i ciekawość wielu osób i mamy nadzieję, że będziemy w stanie zaoferować pełny i wzbogacający przegląd tego fascynującego tematu.

Stosunek cywilnoprawnystosunek prawny regulowany normami prawa cywilnego. Stosunki cywilnoprawne istnieją tylko między podmiotami prawa cywilnego; nie są więc nimi stosunki między podmiotami a przedmiotami tego prawa (np. stosunkiem cywilnoprawnym jest stosunek kupujący – sprzedający, a nie jest nim stosunek właściciel – rzecz).

Charakterystyka ogólna

Wyróżnia się proste stosunki cywilnoprawne, kiedy strona jest zobowiązana, a druga uprawniona (np. umowa darowizny) oraz złożone stosunki cywilnoprawne, kiedy obie strony stosunku są jednocześnie uprawnione i zobowiązane (np. umowa sprzedaży).

Stosunki cywilnoprawne charakteryzują się równorzędnością stron (brak prawnej podległości między stronami), ich autonomią (wolność wstąpienia w stosunek prawny i jego kształtowania), a ochrona interesów stron jest gwarantowana przez prawo do sądu. Stosunek cywilnoprawny powstaje, zmienia się i ustaje wskutek zdarzeń cywilnoprawnych.

Elementy stosunku cywilnoprawnego

Nauka o prawie cywilnym wyróżnia w stosunku cywilnoprawnym kilka konstytuujących go elementów:

  • podmioty (strony) – do tego, by być podmiotem stosunku cywilnoprawnego, trzeba mieć zdolność prawną,
  • treść – skorelowane prawa i obowiązki stron.

Co do tych elementów w nauce panuje zgoda, jednak dalej już zaczynają się rozbieżności. Niekiedy za element stosunku cywilnoprawnego uważa się także:

  • normę prawną go wyznaczającą,
  • zdarzenia, z którymi system prawny wiąże powstanie, zmianę i wygaśnięcie stosunku cywilnoprawnego,

niekiedy zaś tylko jeszcze:

  • przedmiot stosunku – wyznaczone treścią stosunku zachowania jego stron.