Stettiner Oderwerke

W dzisiejszym świecie Stettiner Oderwerke to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje dzisiejsze znaczenie, wpływ na społeczeństwo czy znaczenie historyczne, Stettiner Oderwerke zdołał ustawić się jako temat ogólnego zainteresowania w sferze społecznej, kulturalnej, politycznej i gospodarczej. Na przestrzeni lat Stettiner Oderwerke był przedmiotem licznych badań, debat i kontrowersji, prowadzących do lepszego zrozumienia i analizy różnych jego wymiarów. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Stettiner Oderwerke i jego konsekwencje w naszym codziennym życiu, aby rzucić światło na temat, który nadal budzi duże zainteresowanie i ciekawość w dzisiejszym społeczeństwie.

Wnętrze hali sztoczni.

Stettiner Oderwerke AGniemiecka stocznia istniejąca do zakończenia II wojny światowej w Szczecinie na Grabowie.

Historia

W 1854 roku założono przedsiębiorstwo prywatne Möller & Holberg (od nazwisk konstruktorów-założycieli)[1], w 1872 roku przekształcone w spółkę akcyjną Stettiner Maschinenbau-Anstalt und Schiffsbauwerft AG. 25 sierpnia 1894 roku połączone zostało ze stocznią Aaron & Gollnow i nosiło nazwę Stettiner Oderwerke Maschinenfabrik und Schiffsbauwerft AG. Firma ta upadła w 1901 roku, a 28 stycznia 1903 roku powstała nowa spółka pod nazwą Stettiner Oderwerke AG für Schiff- und Maschinenbau.

W 1933 roku w Oderwerke zwodowano lodołamacz SS „Stettin”. Podczas II wojny światowej zbudowała dla Kriegsmarine dwa U-Booty typu VIIC: U-821 i U-822; budowa dwóch kolejnych (U-823 i U-824) została przerwana.

W wyniku działań wojennych została kompletnie zniszczona, a po odbudowie została włączona do Stoczni Szczecińskiej. Przedsiębiorstwo Oderwerke zostało przeniesione w 1949 roku do Lubeki, a w 1950 roku do Kolonii. W 1961 roku ogłosiło bankructwo i zostało zamknięte.

Zobacz też

Przypisy

  1. Pomorze..., 2000, s. 162.

Bibliografia

  • Pomorze Zachodnie w tysiącleciu : praca zbiorowa / pod red. Pawła Bartnika i Kazimierza Kozłowskiego ; Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Urząd Miejski w Szczecinie.. Szczecin: Wydawnictwo Archiwum Państwowego "Dokument" w Szczecinie, 2000, s. 159. ISBN 83-86992-75-1. (pol.).

Linki zewnętrzne