Stenodema sericans

W tym artykule zagłębimy się w temat Stenodema sericans i jego wpływ na różne obszary społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Stenodema sericans przyciąga uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, wywołując debaty i kontrowersje wokół jego konsekwencji. Przez lata Stenodema sericans ewoluował i dostosował się do zmian współczesnego świata, wpływając na wszystko, od polityki i ekonomii po kulturę popularną i rozrywkę. Dzięki tej analizie zbadamy różne aspekty związane z Stenodema sericans, aby zrozumieć jego znaczenie i znaczenie dzisiaj.

Stenodema sericans
(Fieber, 1861)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Rodzina

tasznikowate

Podrodzina

Mirinae

Plemię

Stenodemini

Rodzaj

Stenodema

Podrodzaj

Stenodema s.str.

Gatunek

Stenodema sericans

Synonimy
  • Miris sericans Fieber, 1861

Stenodema sericansgatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tasznikowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1861 roku przez Franza Xavera Fiebera jako Miris sericans[1].

Pluskwiak o wydłużonym ciele barwy zielonej lub słomkowej. Samce osiągają od 7,6 do 8 mm, a samice od 8,5 do 8,8 mm długości ciała. Nie krótszą niż szeroką głowę cechuje podłużne wcięcie pośrodku ciemienia, przylegające do obrączki apikalnej oczy. Czułki mają pierwszy człon siedmiokrotnie dłuższy niż szeroki, u samców 1,5, a u samic 1,25 raza dłuższy niż szerokość głowy. Kolejny człon czułków jest u samców 2,4 razy dłuższy, a u samic dwukrotnie dłuższy od pierwszego. Powierzchnia tarczki jest punktowana. Półpokrywy mają zakrywkę z dwoma dobrze widocznymi komórkami w użyłkowaniu. Odnóża mają stopy o pierwszym członie nieco krótszym niż dwa następne razem wzięte. Tylną parę odnóży cechuje uda nieuzbrojone ostrogami (zębami) i niezwężone u wierzchołka[2].

Tasznikowaty ten bytuje na trawach[3].

Owad w Europie znany z Hiszpanii, Andory, Francji, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Niemiec, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Rumunii, Albanii i Grecji[1]. Zamieszkuje Pireneje, Alpy, Karpaty i góry Bałkanów[3]. W Polsce występuje tylko w Pieninach i Tatrach[4].

Przypisy

  1. a b Stenodema (Stenodema) sericans (Fieber, 1861). Fauna Europaea . .
  2. Grzegorz Gierlasiński: Stenodema sericans. Pluskwiaki różnoskrzydłe (Hemiptera: Heteroptera) Polski . .
  3. a b Artur Taszakowski, Agnieszka Pasińska. New data on the occurrence of terrestrial true bugs (Hemiptera: Heteroptera) in Pieniny Mountains. „Fragmenta Faunistica”. 60 (1), s. 1-13, 2017. DOI: 10.3161/00159301FF2017.60.1.001. 
  4. Grzegorz Gierlasiński: Stenodema sericans – rozmieszczenie. Pluskwiaki różnoskrzydłe (Hemiptera: Heteroptera) Polski . .