W tym artykule zagłębimy się w temat Stefan Dudra, który wzbudził duże zainteresowanie w dzisiejszym społeczeństwie. Na przestrzeni historii Stefan Dudra odgrywał kluczową rolę w różnych obszarach, zarówno osobistych, jak i zawodowych. Od swoich początków do chwili obecnej Stefan Dudra był przedmiotem badań, debat i kontrowersji, powodując sprzeczne opinie i różnorodne perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Stefan Dudra, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując spostrzeżenia, które pozwolą nam lepiej zrozumieć jego znaczenie we współczesnym świecie.
Data i miejsce urodzenia |
1964 |
---|---|
profesor nauk społecznych | |
Specjalność: polityka wyznaniowa i polityka narodowościowa, historia Polski i powszechna XX wieku | |
Alma Mater | |
Nauczyciel akademicki | |
Uczelnia |
Stefan Dudra (ur. 1964 w Szprotawie) – polski historyk i politolog, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Zielonogórskim. Specjalizujący się w historii powszechnej i historii Polski po II wojnie światowej. Zajmuje się polityką narodowościową i polityką wyznaniową Polski po II wojnie światowej; historią, kulturą i religią Łemków; dziejami Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, prawosławia na świecie oraz politologią religii.
Ukończył szkołę podstawową w Przemkowie, a następnie w 1985 roku Zespół Szkół Samochodowych w Głogowie. W 1991 roku ukończył studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze. W 1996 roku uzyskał stopień doktora nauk historycznych na podstawie rozprawy pt. „Łemkowie na Środkowym Nadodrzu w latach 1947-1990”. W 2005 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie Zielonogórskim na podstawie pracy pt. „Kościół prawosławny na ziemiach zachodnich i północnych Polski po II wojnie światowej”[1][2]. Jest zatrudniony jako profesor w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Zielonogórskiego[2]. Od 2009 roku Kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi. Od 2019 roku Dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji oraz Przewodniczący Dyscypliny Nauki o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. 8 maja 2023 roku decyzją prezydenta RP otrzymał tytuł naukowy profesora.
Poza działalnością naukowo-dydaktyczną pełnił szereg funkcji organizacyjnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Zastępca dyrektora Instytutu Politologii UZ (2008-2012). Kierownik Zakładu Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Politologii (2006-2019).
Od 2004 roku współredaktor "Rocznika Prawosławnej Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej"
Od 2008 roku członek Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych.
Od 2012 roku redaktor naczelny rocznika „Przegląd Narodowościowy-Review of Nationalities”.
Od 2014 roku członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych[3].
Od 2020 roku członek Zarządu i Rady Naukowej The Swedish Institute for Strategic Studies and Academic Research (SISSAR).
Członek Komitetu Nauk Politycznych PAN na kadencję 2020–2023[4].
Od 2024 roku członek Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej
Jest autorem lub współautorem 18 monografii, ponad 200 artykułów naukowych oraz 28 redakcji prac zbiorowych. Dotychczas wypromował 6 doktorów z zakresu historii i politologii. Do jego ważniejszych publikacji należą: