Staw mostkowo-obojczykowy

W tym artykule zostanie omówiony wpływ Staw mostkowo-obojczykowy na współczesne społeczeństwo, analizując jego implikacje gospodarcze, społeczne i kulturowe. Staw mostkowo-obojczykowy stał się tematem zainteresowania naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie w dzisiejszym świecie. W kolejnych sekcjach zostanie zbadana ewolucja Staw mostkowo-obojczykowy w czasie, a także jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Podobnie zbadane zostaną różne opinie i stanowiska w sprawie Staw mostkowo-obojczykowy, w celu przedstawienia kompleksowej i pluralistycznej wizji tego zjawiska.

Staw mostkowo-obojczykowy (łac. articulatio sternoclavicularis) – w anatomii człowieka nieregularny staw, łączący ze sobą mostek i obojczyk. Ze względu na zakres wykonywanych ruchów można go zaliczyć do stawów wieloosiowych[1][2].

Staw ten tworzony jest przez powierzchnię stawową końca mostkowego obojczyka oraz powierzchnię stawową wcięcia obojczykowego mostka. Pomiędzy tymi strukturami znajduje się krążek stawowy, który niweluje niepełne dopasowanie ich do siebie i zmniejsza bezpośredni nacisk obojczyka na mostek[1].

Do stawu mostkowo-obojczykowego należą więzadła:

Staw ten umożliwia ruchy obojczyka do przodu, do tyłu, ku górze i nieznacznie ku dołowi, a także obrót obojczyka wokół jego długiej osi[3].

Przypisy

  1. a b Olgierd Narkiewicz, Janusz Moryś, Anatomia człowieka. Podręcznik dla studentów. Tom III, wyd. I, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, s. 25-26, ISBN 978-83-200-4108-8.
  2. Bochenek i Reicher 2019 ↓, s. 217.
  3. a b Bochenek i Reicher 2019 ↓, s. 479–480.

Bibliografia

  • Adam Bochenek, Michał Reicher, Anatomia człowieka. Tom I. Anatomia ogólna. Kości, stawy i więzadła, mięśnie, wyd. XIII, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2019, ISBN 978-83-200-4323-5.