Statejra II

W dzisiejszym świecie Statejra II stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Wraz z postępem technologii i ciągłymi zmianami w społeczeństwie, Statejra II wywarł znaczący wpływ na różne aspekty życia. Zarówno na poziomie osobistym, jak i globalnym, Statejra II wywołał debaty, refleksje i działania, które mają na celu zrozumienie i skuteczne stawienie czoła wyzwaniom i możliwościom, jakie stwarza ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty Statejra II, od jego początków po wpływ na współczesny świat, w celu zaoferowania kompleksowej wizji zachęcającej do refleksji i dialogu.

Statejra II
Ilustracja
Statejra II na malowidle pompejańskim
Dane biograficzne
Dynastia

Achemenidzi

Ojciec

Dariusz III

Matka

Statejra I

Rodzeństwo

Drypetis

Małżeństwo

Aleksander Macedoński
od 324 p.n.e.

Stateira II (gr. Στάτειρα) – córka Statejry I i jej brata-męża Dariusza III, króla perskiego z dynastii Achemenidów. Była siostrą Drypetis i wnuczką Sysygambis. W młodości była zaręczona z Mazaeusem, który zmarł w 328 p.n.e.

Została wzięta do niewoli przez Aleksandra III Macedońskiego razem ze swoją matką, siostrą i babką. W 324 p.n.e., podczas wesela w Suzie poślubiła Aleksandra, po jego śmierci została zamordowana na polecenie jego pierwszej żony – Roksany, księżniczki baktryjskiej (w 323 p.n.e.).

Nazywana również była imieniem Barsine, ale nie należy mylić jej z inną Barsine – kochanką Aleksandra Macedońskiego.