Stanisław Krupowicz

Wygląd przypnij ukryj Stanisław Krupowicz
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1952
Grodno

Pochodzenie

polskie

Gatunki

muzyka poważna, muzyka komputerowa

Zawód

kompozytor, wykładowca akademicki

Stanisław Krupowicz (ur. 25 listopada 1952 w Grodnie) – polski kompozytor, profesor sztuk muzycznych.

Życiorys

Absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1971), w którym działał w szkolnym zespole muzycznym „Między niebem a ziemią” (m.in. z Przemysławem Gintrowskim). Ukończył matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1975–1981 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. W roku akademickim 1983/84 jako stypendysta Fulbrighta studiował kompozycję i muzykę komputerową w Center for Computer Research in Music and Acoustics przy Stanford University w Kalifornii. W roku 1989 uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Jest laureatem wielu nagród w dziedzinie kompozycji, autorem utworów kameralnych, orkiestrowych i elektroakustycznych. W 2012 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Pracuje w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie wykłada kompozycję i muzykę komputerową.

Wypowiedzi

Cytat z wypowiedzi Krupowicza zamieszczonej w książce programowej „Warszawskiej Jesieni” w 1987 roku:

W ciągu kilku ostatnich lat rozwój technologii komputerowej sprawił, że staliśmy się świadkami pojawienia się ... wyspecjalizowanych mikrokomputerów, będących w stanie niezwykle szybko syntetyzować różnorodne barwy, a ustalenie formatu MIDI umożliwiło precyzyjne i skuteczne ich kontrolowanie przy użyciu tak bliskich każdemu muzykowi urządzeń jak klawiatura, skrzypce czy bęben. Wyposażenie mikrokomputerów w kompilatory języków programowania wysokiego rzędu pozwoliło na wprzężenie mikrokomputera do współpracy w generowaniu nietrywialnych konfiguracji sygnałów kontrolujących MIDI, rozszerzając w ten sposób możliwości wykonawcze człowieka. A ponieważ wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, niuanse wykonawcze dotyczące wysokości dźwięku, jego dynamiki, tempa utworu mogą być kontrolowane w trakcie grania, „na żywo”...

Przypisy

  1. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1971. wne.uw.edu.pl. .
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 2012 r. nr 115-2-12 w sprawie nadania tytułu profesora (M.P. z 2012 r. poz. 75).
  3. Prof. dr hab. Stanisław Krupowicz. amuz.wroc.pl. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedie internetowe: Identyfikatory zewnętrzne: