Stanisław Dobrzański (minister)

Temat Stanisław Dobrzański (minister) jest tematem debat i dyskusji na przestrzeni lat. Dzięki różnym punktom widzenia i sprzecznym opiniom Stanisław Dobrzański (minister) przyciągnął uwagę wielu osób, wywołując zainteresowanie i ciekawość jego implikacji i reperkusji. Od jego początków po znaczenie we współczesnym społeczeństwie, Stanisław Dobrzański (minister) reprezentuje temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Stanisław Dobrzański (minister), aby przedstawić kompleksowy i szczegółowy obraz jego znaczenia i zakresu.

Stanisław Dobrzański
Data i miejsce urodzenia

22 marca 1949
Hrubieszów

Minister obrony narodowej
Okres

od 5 stycznia 1996
do 31 października 1997

Przynależność polityczna

Polskie Stronnictwo Ludowe

Poprzednik

Zbigniew Okoński

Następca

Janusz Onyszkiewicz

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Dobrzański (ur. 22 marca 1949 w Hrubieszowie) – polski polityk i urzędnik, w latach 1996–1997 minister obrony narodowej.

Życiorys

Ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Był etatowym pracownikiem Związku Młodzieży Wiejskiej. Działał też w Zjednoczonym Stronnictwie Ludowym, m.in. jako członek głównego sądu partyjnego. W latach 1982–1985 sprawował funkcję wicedyrektora Biblioteki Narodowej w Warszawie. W 1985 objął stanowisko dyrektora departamentu w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Po 1989 kierował warszawskim oddziałem Banku Cukrownictwa. Został działaczem Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Od 1993 do 1996 był podsekretarzem stanu w Urzędzie Rady Ministrów i sekretarzem Komitetu Spraw Obronnych Rady Ministrów. Od 5 stycznia 1996 do 31 października 1997 sprawował urząd ministra obrony narodowej w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza.

W wyborach samorządowych w 1998 bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego sejmiku mazowieckiego z listy koalicji Przymierze Społeczne[1]. W latach 2001–2006 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Odznaczenia

W 1998 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[2], a w 2004 Krzyżem Oficerskim tego orderu[3].

Przypisy

Bibliografia