W dzisiejszym świecie Splot (anatomia) to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach. Od polityki po naukę, kulturę i ogólnie społeczeństwo, Splot (anatomia) cieszy się w ostatnich dziesięcioleciach rosnącym zainteresowaniem. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na codzienne życie ludzi, czy też na długoterminowe konsekwencje, Splot (anatomia) stał się decydującym czynnikiem w globalnym procesie decyzyjnym. W tym artykule zbadamy różne aspekty Splot (anatomia) i jego wpływ na współczesny świat, a także możliwe konsekwencje na przyszłość.
Splot (łac. plexus) – sieć łącząca struktury jednego typu.
Połączenia neuronów u zwierząt noszą nazwę splotów nerwowych. Stanowi on układ nerwowy jamochłonów, a także występuje w zmodyfikowanej formie u płazińców. Nerwy symetrycznych szkarłupni także posiadają sploty nerwowe, leżące pod ektodermą. U kręgowców nerwy rozgałęziają się i ponownie łączą w niektórych okolicach ciała, jak np. splot ramienny tworzony przez gałęzie przednie nerwów rdzeniowych.
U człowieka wyróżniono prawie 100 splotów, z których najważniejszymi są: splot szyjny, splot ramienny, splot lędźwiowy i splot krzyżowy. Występują także w autonomicznym układzie nerwowym (zobacz: sploty autonomiczne).
Sploty występują w układzie krwionośnym jako sieci naczyń krwionośnych. Przykładem jest splot naczyniówkowy mózgowia. U człowieka wyróżniono wiele splotów naczyniowych.