W tym artykule poruszymy kwestię Sound Surveillance System, która w ostatnim czasie stała się bardzo istotna. Sound Surveillance System to temat, który wpływa na dużą liczbę osób w różnych obszarach życia, czy to zawodowego, osobistego, społecznego czy kulturalnego. W tym artykule zbadane zostaną różne aspekty związane z Sound Surveillance System, od jego pochodzenia i ewolucji po możliwe przyszłe implikacje. Zostaną także przeanalizowane różne perspektywy i opinie na ten temat, w celu przedstawienia kompletnej i wzbogacającej wizji tego tematu, który jest niezwykle interesujący dla dzisiejszego społeczeństwa.
Sound Surveillance System (SOSUS) – amerykański system obserwacji akustycznej za pomocą sensorów pasywnych wielkich przestrzeni oceanicznych do lokalizacji radzieckich okrętów podwodnych o napędzie nuklearnym.
Będący częścią większego systemu Integrated Undersea Surveillance System (IUSS) system SOSUS opiera się na sieci pasywnych sonarów dennych rozmieszczonych w newralgicznych obszarach Atlantyku i Morza Północnego – dogodnych i możliwych przejściach radzieckich okrętów na otwarte przestrzenie oceaniczne w kierunku wybrzeży Stanów Zjednoczonych, a także półkolem wzdłuż wybrzeży USA. Po raz pierwszy zlokalizowano radziecki okręt podwodny za pomocą sieci SOSUS 26 czerwca 1962 roku. Z biegiem lat system był ustawicznie unowocześniany i rozszerzano jego zakres, po zakończeniu zimnej wojny jest częściowo używany także do celów cywilnych – głównie do badań nad wielkimi ssakami morskimi, a także do monitorowania zmian klimatycznych Ziemi.