Solveig Dommartin

W tym artykule zbadamy wpływ Solveig Dommartin na różne obszary codziennego życia. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na społeczeństwo, Solveig Dommartin był ostatnio przedmiotem zainteresowania i debaty. Przeanalizujemy, jak Solveig Dommartin zmienił dynamikę pracy, relacje międzyludzkie i sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Ponadto zbadamy różne perspektywy Solveig Dommartin i jego powiązanie z aspektami kulturowymi, historycznymi i technologicznymi. Mamy nadzieję, że poprzez ten artykuł przedstawimy szeroką i kompletną wizję wpływu Solveig Dommartin na naszą współczesną rzeczywistość.

Solveig Dommartin
Data i miejsce urodzenia

16 maja 1961
Paryż, Francja

Data i miejsce śmierci

11 stycznia 2007
Paryż, Francja

Zawód

aktorka

Grób Solveig Dommartin na cmentarzu w Bulgnéville

Solveig Dommartin (ur. 16 maja 1961[1] w Paryżu, zm. 11 stycznia 2007[2] tamże) – niemiecko-francuska aktorka.

Życiorys

Pracowała jako aktorka teatralna w Compagnie Timothee Laine i w Theater Labor Warschau[3], była też asystentką reżysera Jacques'a Roziera[2]. W 1987 roku zadebiutowała w filmie, rolą Marion w filmie Wima Wendersa Niebo nad Berlinem (sześć lat później zagrała w kontynuacji tego filmu – Tak daleko, tak blisko). Zagrała również m.in. w filmach Bez strachu przed śmiercią (reż. Claire Denis, 1990), Aż na koniec świata (reż. Wim Wenders, 1991) i J'ai pas sommeil (reż. Claire Denis, 1994)[3][2].

Była współautorką scenariusza do Aż na koniec świata Wima Wendersa oraz pracowała nad montażem do Tokyo-Ga tego samego reżysera. W 1998 roku wyreżyserowała film krótkometrażowy pt. Il suffirait d'un pont[3][2].

Zmarła w Paryżu na zawał serca w wieku 45 lat[4]. Została pochowana na cmentarzu w Bulgnéville.

Przypisy

Linki zewnętrzne