Solenopotes capillatus

W tym artykule przeanalizujemy znaczenie Solenopotes capillatus w dzisiejszym społeczeństwie. Solenopotes capillatus stał się w ostatnich latach tematem dużego zainteresowania i debaty, generując sprzeczne opinie i różne stanowiska. Na przestrzeni historii Solenopotes capillatus odgrywał fundamentalną rolę w różnych aspektach życia codziennego, od ekonomii po kulturę, politykę i technologię. W tym sensie istotne jest szczegółowe zbadanie wpływu Solenopotes capillatus na nasze codzienne życie i rozwój społeczeństwa jako całości. Dodatkowo zbadamy przyszłe implikacje Solenopotes capillatus i jego wpływ na współczesny świat.

Solenopotes capillatus
Enderlein, 1904
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

Phthiraptera

Podrząd

wszy

Rodzina

Linognathidae

Rodzaj

Solenopotes

Gatunek

Solenopotes capillatus

Solenopotes capillatus – gatunek wszy należący do rodziny Linognathidae, pasożytujący na bydłe domowym (Bos taurus). Powoduje chorobę wszawicę.

Samiec długości 1,25 mm, samica 1,75 mm[1]. Są silnie spłaszczona grzbietowo-brzusznie. Samica składa jaja zwane gnidami, które są mocowane specjalnym "cementem" u nasady włosa. Rozwój osobniczy trwa po wykluciu się z jaja około 14 dni. Pasożytuje na skórze owłosionej głównie na powłokach brzusznych, głowie, szyi i okolicach nasady ogona. W przypadku silnego opadnięcia może występować na całym ciele. Występuje na terenie regionu holoarktycznego.

Zobacz też

Przypisy

  1. Ferris G.F., Contributions towards a monograph of the sucking lice Part V, s.398-399

Bibliografia

  • Ferris G.F., Contributions towards a monograph of the sucking lice Part V, Stanford University Publications, University Series, Biological Sciences, 1932, 5,
  • Solenopotes capillatus, Integrated Taxonomic Information System (ang.).