Siwoszek błękitny

W dzisiejszym świecie Siwoszek błękitny stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Siwoszek błękitny przykuł uwagę naukowców, ekspertów, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa, wywołując intensywną debatę i niekończące się dyskusje na temat jego implikacji, zastosowań i konsekwencji. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na technologię, gospodarkę, kulturę czy politykę, Siwoszek błękitny w dalszym ciągu jest przedmiotem badań i analiz, budząc rosnące zainteresowanie i przyciągając uwagę różnych aktorów i sektorów. W tym artykule zbadamy różne aspekty Siwoszek błękitny, związane z nim wyzwania, możliwości i możliwe konsekwencje, aby rzucić światło na jego znaczenie i przyczynić się do zrozumienia jego dzisiejszego zakresu i znaczenia.

Siwoszek błękitny
Oedipoda caerulescens
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Doskonale ukryty owad na tle gleby
(przykład mimikry).
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

prostoskrzydłe

Rodzina

szarańczowate

Rodzaj

Oedipoda

Gatunek

siwoszek błękitny

Synonimy
  • Gryllus (Locusta) caerulescens Linnaeus, 1758
  • Oedipoda coerulescens (Linnaeus, 1758)

Siwoszek błękitny (Oedipoda caerulescens) – gatunek leśnego owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae) o palearktycznym zasięgu występowania[1]. Spotykany jest w lasach sosnowych Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rozprzestrzenionym na terenie całego kraju[2], z wyjątkiem Kotliny Nowotarskiej, Pienin i Tatr[3].

Skrzydła

Jest to szarańczak barwy szarej, żółtej lub brązowej, o niebieskawych skrzydłach. Długość 15–28 mm[4]. Ubarwienie ciała i pokryw zlewa się z otoczeniem, zaniepokojony skacze i ujawnia jaskrawą barwę spodnich skrzydeł.

Występuje od lipca do września. Zasiedla suche, dobrze nasłonecznione[3] miejsca. Żywi się trawami.

Zobacz też

Przypisy

  1. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Oedipoda caerulescens (Linnaeus, 1758). . (ang.).
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  3. a b Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.
  4. Henryk Sandner: Owady. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1990. ISBN 83-01-08369-7.