Sinica nadbrzeżna

W tym artykule zbadamy fascynujący świat Sinica nadbrzeżna i wszystkie różne aspekty, które sprawiają, że jest on tak istotny w dzisiejszym społeczeństwie. Od wpływu na polu zawodowym po wpływ na kulturę popularną, Sinica nadbrzeżna był przedmiotem niezliczonych badań i analiz, które pozwalają nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i zakres. Korzystając z różnych perspektyw i opinii, zagłębimy się w złożony wszechświat Sinica nadbrzeżna, aby odkryć jego liczne implikacje i ewolucję w czasie. Przygotuj się na ekscytującą podróż przez wymiary Sinica nadbrzeżna i wszystko, co ma do zaoferowania.

Sinica nadbrzeżna
Aiolopus thalassinus
(Fabricius, 1781)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

prostoskrzydłe

Rodzina

szarańczowate

Rodzaj

Aiolopus

Gatunek

Aiolopus thalassinus

Synonimy
  • Gryllus thalassinus Fabricius, 1781

Sinica nadbrzeżna[1], sinica[2] (Aiolopus thalassinus) – gatunek szeroko rozprzestrzenionego owada prostoskrzydłego z rodziny szarańczowatych (Acrididae). Występuje w Europie i Azji (z wyjątkiem ich skrajnie północnych części), w Afryce i w Australii[3]. W Polsce jest gatunkiem rzadko spotykanym[4]. Wykazano go z różnych, rozproszonych po kraju stanowisk – ze środowisk okresowo wilgotnych[5].

Na Czerwonej Liście Zwierząt Ginących i Zagrożonych w Polsce klasyfikowany jest w kategorii VU (narażony)[2][4].

Galeria

Zobacz też

Przypisy

  1. Żurawlew P., Orzechowski R., Grobelny S., Brodacki M., Kutera M., Radzikowski P., Czyżewski S.: Orthoptera Polski – wykaz rodzin i gatunków. 2020. . .
  2. a b Czerwona lista zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce. Zbigniew Głowaciński, Małgorzata Makomaska-Juchiewicz, Grażyna Połczyńska-Konior (red.). Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk (PAN), 2002. ISBN 83-901236-8-1.
  3. Eades, D.C.; D. Otte; M.M. Cigliano & H. Braun: Orthoptera Species File Online: species Aiolopus thalassinus (Fabricius, 1781). . (ang.).
  4. a b Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. II. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2007. ISBN 978-83-881470-7-4.
  5. Władysław Bazyluk, Anna Liana: Prostoskrzydłe - Orthoptera. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2000, seria: Katalog Fauny Polski cz. 17, z. 2. ISBN 83-85192-94-8.