Silvía Night

W dzisiejszym świecie Silvía Night to temat cieszący się coraz większym zainteresowaniem społeczeństwa. Stało się przedmiotem dyskusji i debaty wśród ekspertów i liderów opinii. Znaczenie Silvía Night przekroczyło bariery i dotarło do wszystkich zakątków planety, przyciągając uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym pochodzeniu. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Silvía Night na różne aspekty życia codziennego, analizując jego konsekwencje dla społeczeństwa, kultury, gospodarki i wielu innych.

Silvía Night
Imię i nazwisko

Silvía Nótt Sæmundsdóttir

Miejsce urodzenia

Reykjavík

Gatunki

pop, dance

Zawód

piosenkarka

Aktywność

2005−07

Wydawnictwo

Reykjavík Records

Silvía Night, właśc. Silvía Nótt Sæmundsdóttir – fikcyjna postać kontrowersyjnej islandzkiej piosenkarki wymyślona przez Gaukura Úlfarssona i aktorkę Ágústę Evę Erlendsdóttir na potrzeby programu Sjáumst með Silvíu Nótt (pol: Do zobaczenia z Silvią Night) emitowanego w islandzkiej telewizji Skjár 1.

Kariera muzyczna

2006: Konkurs Piosenki Eurowizji

W lutym 2006 roku Silvía Nótt wygrała krajowe eliminacje eurowizyjne Söngvakeppnin 2006 z utworem „Til hamingju ísland”, zostając tym samym reprezentantką Islandii podczas 51. Konkursu Piosenki Eurowizji[1]. Po finale selekcji wokalistka nagrała anglojęzyczną wersję piosenki – „Congratulations”, którą zaprezentowała w półfinale konkursu.

Przed koncertem półfinałowym wywołała wiele kontrowersji, m.in. krytykowała organizację imprezy i obrażała obsługę techniczną, używając przy tym wulgarnego języka. Bulwersował także tekst utworu konkursowego, który zawierał w sobie zwrot f*cking, co było niezgodne z regulaminem konkursu[2]. Na polecenie narzuconego przez Europejskiej Unii Nadawców (EBU) (organizatora konkursu) piosenkarka musiała zmienić jego słowa, zastępując wyraz słowem freaking, czego nie robiła jednak podczas prób[3][4]. 18 maja wystąpiła jako ostatnia, 23. uczestniczka półfinału i zajęła w nim ostatecznie 13. miejsce z wynikiem 62 punktów[5]. Po ogłoszeniu wyników półfinału nerwowo zareagowała na brak awansu, m.in. obrażając reprezentantów innych krajów: Carolę Häggkvist ze Szwecji oraz zespoły Lordi z Finlandii i Treble z Holandii[6].

2007: Goldmine

1 kwietnia 2007 roku ukazał się debiutancki album Night, zatytułowany Goldmine. Wydawnictwo promowały single „Thank You Baby” oraz tytułowa piosenka „Goldmine”[7].

Dyskografia

Albumy studyjne

  • Goldmine (2007)

Przypisy

  1. Sietse Bakker: Silvía Nótt to represent Iceland in Athens!. ESC Today . www.esctoday.com, 2006-02-16. . (ang.).
  2. Subject: Lyrics of the Icelandic entry in the ESC 2006. EBU . www.silvianight.com, 2006-05-04. . (ang.).
  3. James Orton: Silvia Night shines controversially!. ESC Today . www.esctoday.com, 2006-05-12. . (ang.).
  4. James Orton: Silvia on a quest. ESC Today . www.esctoday.com, 2006-05-14. . (ang.).
  5. Eurovision Song Contest 2006 Semi-Final. EBU . www.eurovision.tv. . (ang.).
  6. Silvia Night Eurovision 2006. . (ang.).
  7. Silvia Night – Goldmine. Discogs . www.discogs.com. . (ang.).