Dziś Silny skrzydłowy to temat, który budzi duże zainteresowanie i dyskusję w społeczeństwie. Od momentu pojawienia się Silny skrzydłowy przyciąga uwagę ekspertów i ogółu społeczeństwa, wywołując dyskusje i kontrowersje wokół jego znaczenia i wpływu w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na życie codzienne czy zaangażowanie w aktualne problemy, Silny skrzydłowy stał się tematem nieuniknionego zainteresowania tych, którzy chcą zrozumieć złożoność współczesnego świata. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Silny skrzydłowy, analizując jego wpływ i przedstawiając różne perspektywy, które zachęcają do refleksji i krytycznej analizy.
Silny skrzydłowy (power forward, PF, 4)[1][2][3][4] – zawodnik w koszykówce, który spędza dużą część meczu blisko kosza, prezentując siłowy styl gry i specjalizuje się w obronie podkoszowej i zbiórkach[5][2][3][6][4]. Jego rola jest bardzo podobna jak środkowego[5][7]. Silni skrzydłowi często są prawie tak wysocy i tak silni jak centrzy, lecz są zdecydowanie szybsi od nich[5]. Rzucają także z większego dystansu niż centrzy[5] – zazwyczaj są to rzuty z półdystansu[3]. W dawnych latach, silni skrzydłowi rzucali tylko spod kosza, tak jak centrzy[1]. We współczesnej grze, często są dobrzy także w rzutach za 3 punkty[1]. Nadal jednak większość wykonywanych przez nich rzutów, to rzuty za 2 punkty[1].
W obronie przede wszystkim mają bronić kosza oraz skupiać się na zbiórkach[3][4]. Podczas zbiórek blokują przeciwników i walczą z nimi w bezpośrednich starciach fizycznych[4]. Często również stosują zasłony[4].
Znani silni skrzydłowi: Tim Duncan, Dennis Rodman, Karl Malone, Kevin Love[1], Blake Griffin, Anthony Davis[4], a w Polsce – Maciej Lampe oraz Damian Kulig[4].