Sikhye

W świecie Sikhye istnieje ogromna różnorodność podejść, pomysłów i opinii, które mogą generować niezwykle wzbogacającą wymianę wiedzy. Dlatego tak istotne jest głębsze zgłębienie różnych aspektów tego tematu, aby zrozumieć jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Od swoich początków po przyszłe implikacje, Sikhye stał się przedmiotem zainteresowania naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule będziemy starali się zbadać różne aspekty Sikhye i jego znaczenie we współczesnym świecie, oferując nowe perspektywy i refleksje, które przyczynią się do wzbogacenia debaty wokół tego transcendentalnego tematu.

Sikhye
Ilustracja
Sikhye podane w misce
Nazwa koreańska
Hangul

식혜

Hancha

食醯

Transkrypcja poprawiona

sikhye

Transkrypcja MCR

sikhye

Sikhye (kor. 식혜) – tradycyjny koreański, słodki, niealkoholowy napój ryżowy, zwykle podawany na deser. Oprócz płynnych składników sikhye zawiera ziarna gotowanego ryżu, a czasem też orzeszki piniowe[1].

Napój jest również określany nazwami dansul (단술) i gamju (감주; 甘酒). Obie oznaczają „słodkie wino” i są również używane w odniesieniu do innego, nieco bardziej alkoholowego napoju ryżowego[1].

Etymologia

Słowo sikhye powstało przez połączenie hye (혜, 醯) – chińskiego wyrazu oznaczającego ocet, kwaśny itp. z sik (식, 食). W ten sposób powstało słowo, które nie występuje w językach chińskim ani w japońskim, ale pochodzi z pisma chińskiego[2].

Przygotowanie

Sikhye wytwarzany jest ze sfermentowanego ryżu i wody słodowej. Najpierw słód zanurza się w wodzie, filtruje, aby uzyskać ekstrakt słodowy. Następnie podgrzewa się ekstrakt: temperatura waha się od 30 do 95 °C przez około od pół do trzech godzin, najczęściej w temperaturze ok. 50 °C przez ok. godzinę. Do ugotowanego ryżu dodaje się wodę słodową i podgrzewa w temperaturze 50–65 °C przez ok. 4 godziny, aż ziarna ryżu pojawią się na powierzchni[3][4].

Odmiany regionalne

Istnieje kilka odmian sikhye. Należą do nich m.in.:

  • Andong sikhye (kor. 안동식혜) – odmiana z okolic Andong. Jest wytwarzany z dodatkiem rzodkiewki, imbiru i sproszkowanej czerwonej papryki[5][6].
  • Yeonyeop sikhye (kor. 연엽식혜), także yeonyeopju (kor. 연엽주) – odmiana z prowincji Gangwon. Powstaje przez zawinięcie gorącego kleistego ryżu, wody słodowej, sake i miodu liśćmi lotosu. Dodaje się też kilka orzeszków piniowych[7].
  • Hobak-sikhye (dyniowe sikhye) – wywar gotowany w wodzie z dynią, ryżem ugotowanym na parze i słodem. Jest fermentowany przez kilka dni w odpowiedniej temperaturze. Do smaku można dodać cukru.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Traditional Beverages. asiaenglish.visitkorea.or.kr. . (ang.).
  2. 식혜(食醯) 효능 (1180). Naver. . (kor.).
  3. Method for manufacturing concentrated solution of sweet drink made from fermented rice. googleapis.com. . (kor.).
  4. Rice punch (Sikhye: 식혜). maangchi.com. . (kor.).
  5. Jungang Hansik: Andong Godunga and Sikhye. hansik.org. . (ang.).
  6. 안동식혜. encykorea.aks.ac.kr. . (kor.).
  7. 연엽식혜. encykorea.aks.ac.kr. . (kor.).