Sidney Bechet

W dzisiejszym świecie Sidney Bechet stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, politykę, technologię czy jakąkolwiek inną dziedzinę, Sidney Bechet zdołał przyciągnąć uwagę milionów osób na całym świecie. Wraz ze stałym wzrostem globalizacji i łączności, Sidney Bechet stał się istotnym tematem, który generuje debatę, refleksję i analizy w różnych sferach. W tym artykule będziemy dalej badać wpływ Sidney Bechet i jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia.

Sidney Bechet
Ilustracja
Sidney Bechet
Data i miejsce urodzenia

14 maja 1897
Nowy Orlean

Data i miejsce śmierci

14 maja 1959
Paryż

Instrumenty

saksofon, klarnet

Gatunki

jazz (nowoorleański, dixieland)

Zawód

muzyk

Strona internetowa

Sidney Bechet (ur. 14 maja 1897 w Nowym Orleanie, zm. 14 maja 1959 w Paryżu[1][2])[3]amerykański saksofonista, klarnecista i kompozytor jazzowy.

Był najwybitniejszym po Louisie Armstrongu jazzmenem z Nowego Orleanu. Początkowo grał na klarnecie. W 1919 wyruszył ze swoim big-bandem na tournée po Europie i tam kupił saksofon sopranowy. Od tej pory znany był jako jeden z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu w jazzie. Jako pierwszy zaczął tworzyć utwory bez tematu bazującego na piosence, a jedynie na strukturze harmonicznej.

Podczas kryzysu gospodarczego prowadził sklep krawiecki. W 1938 znów wrócił do muzyki. Odniósł sukces na koncercie zorganizowanym przez Johna Hammonda w Carnegie Hall. Potem na stałe przeniósł się do Paryża.

Największe przeboje

Petite Fleur, Indian Summer, Sugar Blues

Przypisy

  1. David Dicaire: Jazz musicians of the early years, to 1945. McFarland, 2003, s. 43. ISBN 978-0-7864-1583-0.
  2. Sidney Bechet Biography. biography.com. . (ang.).
  3. Sidney Bechet. allmusic.com. . (ang.).