Shaggy

Shaggy to temat, który wzbudził zainteresowanie i debatę w ostatnich latach. Temat ten, znany ze swojego znaczenia w różnych aspektach społeczeństwa, przyciągnął uwagę ekspertów i osób zainteresowanych zrozumieniem jego wpływu. W miarę zagłębiania się w Shaggy pojawiają się nowe perspektywy i pytania, które zachęcają do odkrywania jego wielu aspektów. Ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Shaggy, odnosząc się do wszystkiego, od jego początków po obecne implikacje. Poprzez szczegółową analizę i wzbogacające refleksje ma na celu zapewnienie czytelnikowi szerszego i wzbogacającego spojrzenia na Shaggy.

Shaggy
Ilustracja
Shaggy (2018)
Imię i nazwisko

Orville Richard Burrell

Data i miejsce urodzenia

22 października 1968
Kingston

Gatunki

reggae, dancehall, rap

Zawód

piosenkarz

Aktywność

od 1993

Powiązania

Arash, Akon, Lumidee, Sizzla, Collie Buddz, Sean Paul, Olivia, Bob Sinclar, Eve, Mylène Farmer, Sting

Strona internetowa

Shaggy, właśc. Orville Richard Burrell (ur. 22 października 1968 w Kingston) – jamajsko-amerykański piosenkarz reggae, dancehall i rap.

Pseudonim artystyczny przybrał na cześć bohatera kreskówki Scooby DooKudłatego (ang. Shaggy).

Rodzina i kariera wojskowa

Shaggy podczas służby wojskowej (1988/1989)

Urodził się w Kingston[1] na Jamajce. W wieku 18 lat wraz z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Nowym Jorku[2].

W 1988 zaciągnął się do piechoty morskiej, służbę wojskową odbywał podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej. Po powrocie z Iraku zdecydował się na rozpoczęcie kariery muzycznej.

Posiada również amerykańskie obywatelstwo[3][4].

Kariera

Shaggy (2006)

W 1987 wziął lekcje śpiewu i został odkryty rok później, śpiewając na ulicy z przyjaciółmi. Zadebiutował w 1993 aranżacją utworu zespołu ska Folkes Brothers „Oh Carolina”. W następnych latach zanotował sporo sukcesów, m.in. wylansował przeboje „Boombastic” i „It Wasn’t Me”. W 2005 wydał album studyjny pt. Clothes Drop. W 2008 napisał piosenki „Like a Superstar” i „Feel the Rush” na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2008[5].

3 stycznia 2009 zorganizował w Kingston koncert charytatywny na rzecz jednego ze szpitali dziecięcych na Jamajce; w trakcie wydarzenia zaśpiewał utwór „Save a Life”, który powstał na tę okazję[6].

Dyskografia

Przypisy

  1. Personalidade: Shaggy (Jamaica). InterFilmes.com. . (port.).
  2. My Secret Life: Shaggy, pop star, 42 | The Independent | The Independent , web.archive.org, 10 kwietnia 2022 .
  3. {{{tytuł}}} , www.boznerhochzeitsmesse.it .
  4. Blake Stilwell, Rapper Shaggy Got His Distinctive Voice from Making Fun of His Marine Corps Drill Instructors , Military.com, 12 marca 2024 (ang.).
  5. Steve Huey: Shaggy Biography. AllMusic. . (ang.).
  6. Trzeci dzień CLMF 2009: "deszczowe" występy Shaggy'ego i Nasa. Onet.pl. . (pol.).
  7. Złote płyty CD przyznane w 2018 roku , ZPAV .

Linki zewnętrzne