Seweryn Rzewuski (pułkownik)

W dzisiejszym świecie Seweryn Rzewuski (pułkownik) stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje dla gospodarki i na poziomie osobistym, Seweryn Rzewuski (pułkownik) przykuł uwagę osób i organizacji na całym świecie. Dzięki swojej złożoności i różnorodności Seweryn Rzewuski (pułkownik) wywołał debatę i refleksję w różnych sferach, generując nieograniczone opinie i podejścia na ten temat. W tym artykule zbadamy różne aspekty Seweryn Rzewuski (pułkownik) i jego wpływ na nasze codzienne życie, od konkretnych aspektów po szersze perspektywy.

Seweryn Rzewuski
Herb
Krzywda
Rodzina

Rzewuscy herbu Krzywda

Data urodzenia

XVIII wiek

Data śmierci

XIX wiek

Ojciec

Stanisław Ferdynand Rzewuski

Matka

Katarzyna Karolina Radziwiłłówna, c. Michała Kazimierza

Żona

Magdalena Ursyn-Pruszyńska h. Rawicz

Dzieci

Florian Rzewuski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari

Seweryn Rzewuski herbu Krzywda (ur. w XVIII wieku, zm. w XIX wieku) – pułkownik wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego, poseł województwa kijowskiego na Sejm Czteroletni w 1790 roku[1].

Był synem Stanisława Ferdynanda, chorążego wielkiego litewskiego, i Katarzyny Karoliny Radziwiłłówny, córki Michała Kazimierza, a także bratankiem targowiczanina, Seweryna Rzewuskiego.

W 1792 szef 8 Regimentu Pieszego Litewskiego. Uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku, odznaczony Orderem Virtuti Militari w 1792 roku[2].

Przypisy

  1. Kalendarzyk narodowy y obcy na rok ... 1792. ..., Warszawa 1791, s. 323.
  2. Spis Kawalerów Orderu Virtuti Militari z 1792 roku, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Królestwa Polskiego, sygn. 178, s. 133-134.