Serce i Rozum

Wygląd przypnij ukryj Serce i Rozum
Postać z Reklamy TP/Orange
Twórca

Publicis Poland/Heart & Brain

Wystąpienia

Reklamy TP/Orange (2010−2016)

Grany przez

Jarosław Boberek – Serce Michał Sitarski – Rozum

Dane biograficzne
Pochodzenie

Polska

Przynależność

Publicis Poland, Orange Polska

Płeć

mężczyźni

Serce i Rozum – fikcyjne postacie znane z reklam Telekomunikacji Polskiej i Orange, bohaterowie kampanii reklamowej prowadzonej w latach 2010–2016.

Bohaterowie – charakterystyka

Serce i Rozum są animowani techniką CGI. Animacją bohaterów zajmowały się różne studia m.in. Xantus, HumanArk, AlienFX czy Platige Image.

Geneza

W 2009 roku Telekomunikacja Polska zwróciła się do agencji Publicis Poland w celu stworzenia nowej kampanii reklamowej, która uwolniłaby markę spod topornego wizerunku jaki widniał w oczach wielu klientów. Wkrótce powstał koncept postaci Serca i Rozumu, w myśl Czy kierujesz się sercem czy rozumem, oferta TP jest dla ciebie. Twórcy duetu wkrótce stworzyli własną agencję reklamową, której nazwa (Heart & Brain) odnosi się do tych postaci.

Dwaj bohaterowie mieli być zupełnymi przeciwieństwami, zarazem obaj mieli skłaniać się ku ofercie TP (później Orange). Serce reprezentowało decyzje podejmowane pod wpływem emocji, zaś Rozum decyzje podejmowane racjonalnie.

Kampania reklamowa

Reklamy były rozpowszechniane w postaci spotów telewizyjnych i radiowych, ulotek oraz eventów. Kampania z udziałem bohaterów odniosła ogromny sukces i szybko zyskała popularność, a także aprobatę wśród Polaków. Reklamy z Sercem i Rozumem opierały się głównie na humorystycznych dialogach dwójki, z naciskiem na gry słowne.

Telewizja i radio

Pierwsze trzy telewizyjne spoty reklamowe z Sercem i Rozumem wyemitowano w czerwcu 2010 roku. Zatytułowane były Tadeo, Thriller i 20 mega na sekundę (ostatni był częścią kampanii Dociekliwe Serce). W każdym z nich bohaterowie omawiali w inną usługę TP (kolejno: usługi telefoniczne, pakiety telewizyjne i Neostradę). W międzyczasie pojawiały się także spoty przeznaczone do emisji radiowej.

Szczególną popularność zyskała reklama usługi FunPack HD emitowana w telewizji na przełomie listopada i grudnia 2011 roku. Dwaj bohaterowie parodiowali w nim piosenkę Suzanna zespołu The Art Company. Oficjalne wideo na YouTube zyskało obecnie ponad 2,5 miliona odsłon, zaś wersja rozszerzona blisko 780 tys.

Parodii w wykonaniu Serca i Rozumu doczekały się także pieśń ludowa Hej, sokoły (spot: Kolędnicy), piosenka Szklana pogoda zespołu Lombard (spot: Szklana pogoda), film Piła, kreskówka Wilk i Zając (oba w spocie Nie oddam!) i Sherlock Holmes Arthura Conana Doyle’a (spot: Sherlock). Odniesiono się także do Parku Jurajskiego w reżyserii Stevena Spielberga (spot: Steven).

Pierwszą reklamą zrealizowaną pod szyldem Orange był spot Włosy z kwietnia 2012 roku.

Ostatnia reklama z udziałem Serca i Rozumu zatytułowana była Orange Światłowód i emitowano ją w telewizji latem 2016 roku.

Reklamy z telewizji były wielokrotnie powielane w internecie.

Internet – Facebook i YouTube

W 2011 roku założono oficjalny kanał Serce i Rozum na YouTube, na którym zaczęły pojawiać się reklamy telewizyjne i radiowe z Sercem i Rozumem. Obecnie zebrał on razem ponad 50 mln wyświetleń i ponad 19 tys. subskrybcji.

Do internetu co jakiś czas wypuszczano viralowe filmy z udziałem dwójki, np. Kaszpirowski, Pieprz i Sól czy Sąsiad. Pierwszy i trzeci parodiowały i wyśmiewały reklamy konkurencyjnej dla TP Netii, zaś drugi stanowił rozbudowaną reklamę usług TP. Wszystkie spoty zyskiwały mnóstwo odsłon na YouTube oraz Facebooku. Szczególnie viral Kaszpriowski miał ogromny wpływ na popularność kampanii z Sercem i Rozumem, po publikacji którego oglądalność reklam na YouTube wzrosła o 277%. Serce i Rozum ponownie sparodiowali Netię w 2013 roku w viralu Serce kręci reklamę z kotem.

W 2010 roku założono stronę bohaterów na Facebooku. Pojawiały się tam wpisy humorystyczne, nierzadko odnoszące się do oferty TP lub Orange lub samych reklam z udziałem bohaterów.

Wskutek osiągnięcia ogromnego sukcesu przez kampanię, strona zaczęła zyskiwać ogromne liczby polubień, aż w 2013 roku zliczono ich ponad 2 miliony. Fanpage Serca i Rozumu przez długi czas był najpopularniejszą stroną na polskim Facebooku (palmę pierwszeństwa stracił dopiero w 2016 roku na rzecz Play). Z tej okazji wypuszczono jubileuszowy spot dostępny tylko na kanale YouTube Serce i Rozum.

W 2015 doszło do rzekomego ataku hakerskiego na stronie. W rzeczywistości była to jednak kampania reklamowa Orange promująca usługę Cybertarcza.

Po podjęciu decyzji o zakończeniu kampanii w 2017 roku, postanowiono kontynuować działanie fanPage’a, lecz zmieniono jego profil na czysto rozrywkowy, bez treści reklamowych. Strona jest aktywna do dzisiaj.

Za komunikację w internecie odpowiadała agencja Lemon Sky z grupy Adv.pl.

Prasa i eventy

Jako że kampania miała obejmować najróżniejsze środki przekazu, regularnie ukazywały się ulotki reklamowe TP i Orange emitowane przez agencję Art Graph. Popularność Serca i Rozumu doprowadziła do organizacji wielu znakowanych wizerunkami postaci eventów na terenie całego kraju.

Rebranding i zakończenie kampanii

W 2012 roku podano do prasy informację o fuzji TP z Orange. Spowodowało to powstanie wielu plotek, jakoby kampania reklamowa z Sercem i Rozumem miała zostać zakończona. Plotki zdementowało Biuro Prasowe Orange Polska, tłumacząc, że bohaterowie pozostaną w reklamach Orange ze względu na ich ogromną popularność. Przeniesienie do Orange zarówno Serca i Rozumu, jak i wszystkich usług świadczonych przez TP okraszono kampanią reklamową zatytułowaną Przeprowadzka. Jej elementami były dwa spoty telewizyjne zatytułowane Przeprowadzka oraz Wyprowadzka. Przy tej kampanii z agencją Publicis Poland współpracowali twórcy duetu Serca i Rozumu z agencji Heart & Brain.

Ostatni spot z udziałem dwójki wyemitowano w telewizji w 2016 roku, zaś w 2017 oficjalnie ogłoszono zakończenie kampanii. Decyzję uzasadniono zużyciem się koncepcji.

Maskotki

Okazjonalnie przy zakupie usług TP lub Orange można było otrzymać pluszowe podobizny bohaterów. Nie wprowadzono ich jednak nigdy do stałej sprzedaży.

Aplikacje mobilne

Regularnie ukazywały się także aplikacje mobilne o Sercu i Rozumie na systemy Android i IOS:

Gry zostały wykonane przez Looksoft Sp. z.o.o. Miały stanowić rozrywkę oraz przybliżyć ofertę TP/Orange.

Nagrody i nominacje

Nagrody

Nominacje

Dodatkowo w rankingu portalu Wirtualnemedia.pl Serce i Rozum uznano za najlepszych brand heroes minionych lat.

Przypisy

 1. Serce i Rozum – Renia. .
 2. Serce i Rozum – Pieszczoch. .
 3. Serce i Rozum – Miliony oczu. .
 4. Serce i Rozum – Mistrz Do. .
 5. Serce i Rozum – Leczenie kanałowe – dłuższa wersja. .
 6. Serce i Rozum – Przeprowadzka. .
 7. Case study: Serce i Rozum wirusowo zarażają sieć , interaktywnie.com   (ang.).
 8. a b Case Study Serca i Rozumu wersja polska.. .
 9. Heart & Brain , heartandbrain.pl  .strona główna serwisu
 10. GSMONLINE.PL, Twórcy Serca i Rozumu odeszli z Publicisu , GSMONLINE.PL   (ang.).
 11. Kejta, PRowcy wyklęci: Kampania „Serce i Rozum” , PRowcy wyklęci, 30 maja 2013  .
 12. Brand heroes w reklamie. Sposób, by „ożywić” markę , interaktywnie.com   (ang.).
 13. Serce i Rozum – YouTube , youtube.com  .
 14. Serce i Rozum – YouTube , youtube.com  .
 15. Stan na 31 lipca 2022 roku.
 16. TP: viral parodiujący reklamę Netii to niezamierzony wyciek (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 17. „Pieprz i Sól” – Serce i Rozum w viralu „A pieprz yourself’ (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 18. Serce i Rozum TP żartują z szympansa Netii (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 19. Podane linki do filmów „Kaszpirowski” i „Pieprz i sól” są kopiami z oficjalnego kanału, oryginały udostępniane były z kont nieoficjalnych.
 20. Mirek Połyniak (LION) – PolishM.P.(L.) – P. Jedi Mirek Połyniak (LION) – PolishM.P.(L.) – P., TPSA Serce i Rozum: analiza wpływu virala na filmy wideo , 10 maja 2011  .
 21. Serce kręci reklamę z Kotem - Biuro Prasowe Orange Polska , orange.pl   (pol.).
 22. Facebook w Polsce: Play wyprzedził Serce i Rozum (dane za lipiec) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 23. Historia 2 milionów fanów: zobacz, jak Serce i Rozum zdobywali popularność , SOCIALPRESS, 5 sierpnia 2013   (pol.).
 24. Poprzez „zhakowany” fanpage Serca i Rozumu Orange promuje bezpieczne korzystanie z internetu (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 25. Świąteczne aplikacje dla Serca i Rozumu oraz Ekspertów Tesco od Lemon Sky – NowyMarketing , NowyMarketing.pl, 7 grudnia 2012   (pol.).
 26. ArtGraph, agencja reklamowa, portfolio. Pan ArtGraph trafia do Serca i Rozumu. , artgraph.pl  .
 27. Tytuły wg oficjalnego kanału YouTube; mogą różnić się w zależności od źródła https://www.youtube.com/watch?v=RZXJ5jpXiv0 https://www.youtube.com/watch?v=TJ1AoVLFry8.
 28. Heart & Brain , heartandbrain.pl  .
 29. Serce i Rozum znikają z reklam Orange, w nowej kampanii dziecięce „All you need is love” (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 30. Telekomunikacja Polska: Serce i Rozum reklamują swoje maskotki (wideo) – Komentarze , wirtualnemedia.pl  .
 31. Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Pluszowy biznes kwitnie w sieci , finanse.wp.pl, 18 stycznia 2011   (pol.).
 32. Kandrze., Serce i Rozum z reklam TP w grze na komórki , Portal telekomunikacyjny Telix.pl, 21 listopada 2011   (pol.).
 33. Serce i Rozum: gra na Euro 2012 , GoMobi.pl, 11 czerwca 2012   (ang.).
 34. Looksoft , looksoft.pl  .
 35. Serce i Rozum 3 , kostrowski, 29 czerwca 2015   (pol.).
 36. Aplikacje iPhone: Serce&Rozum od TP S.A. | Dailymobile.pl – smartfony Nokia, aplikacje Windows Phone, mobile , dailymobile.pl  .
 37. Serce i Rozum w telefonach z Androidem – AndroBart Technologie , 10 grudnia 2011   (pol.).
 38. Effie Awards 2011: Grand Prix dla Serca i Rozumu TP SA (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 39. Najlepsi bohaterowie reklamowi: Serce i Rozum. , projektowane.pl  .
 40. Adv.pl zdobywcą prestiżowych nagród w ramach Golden Arrow i KTR , Signs.pl – Polska Reklama i Poligrafia   (pol.).
 41. 2011 – zwycięzcy , GoldenArrow, 12 lutego 2020   (pol.).
 42. Rozdano Webstary 2011. Sobolewski, Serce i Rozum oraz inprl.pl z głównymi nagrodami , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 43. Złote Orły 2011 rozdane: Natanek Batmanek, Pure evil, Serce i Rozum… (wideo) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 44. KTR 2012: triumf kampanii o autyzmie, Saatchi & Saatchi agencją roku , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 45. Media Trendy 2013: wszystkie wyróżnione kampanie (wideo case study) , wirtualnemedia.pl   (pol.).
 46. Wymówki Serca i Rozumu w nowej kampanii Publicis dla Orange , admonkey.pl, 7 stycznia 2014   (pol.).
 47. Reklama Prasowa Roku 2010: NOMINACJE – Warszawska Szkoła Reklamy , szkolareklamy.net  .
 48. Europejski Festiwal Gier Digital Dragons 2012 – znamy nominowanych | GRYOnline.pl , GRY-Online.pl   (pol.).
 49. Najlepsi bohaterowie reklamowi: Serce i Rozum, Henio i Krysia ... , wirtualnemedia.pl   (pol.).

Linki zewnętrzne