Science Correspondence Club

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Science Correspondence Club i jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia. Od wpływu na gospodarkę po rolę w społeczeństwie, Science Correspondence Club to temat, który budzi zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. W następnych kilku wierszach przeanalizujemy różne aspekty Science Correspondence Club i spróbujemy rzucić światło na niektóre niewiadome otaczające to zjawisko. Dodatkowo sprawdzimy, jak Science Correspondence Club ewoluował na przestrzeni czasu i jaki miał wpływ na kulturę popularną. Bez wątpienia jest to temat fascynujący, zasługujący na uwagę i refleksję.

Science Correspondence Club (SCC), później znany jako International Scientific Association (ISA) – jeden z pierwszych powstałych klubów science fiction, założony w 1928 przez Aubreya Clementsa z Montgomery w Alabamie. Około miesiąca później Walter Dennis i Sydney Gerson z Chicago założyli podobną organizację[1]. Po roku klub Clementsa miał dwudziestu pięciu członków, zaś Dennia i Gersona dwudziestu czterech. Wkrótce obydwa kluby połączyły się w jeden[2].

Osoby zajmujące się badaniem fandomu obecnie podają w wątpliwość, czy stowarzyszenie było faktycznie klubem fanów fantastyki naukowej. Jak wskazuje jego nazwa, członkowie kontaktowali się przede wszystkim za pomocą listów. Jedynie niewielka część z nich spotykała się regularnie w Chicago[1].

Prawdopodobnie dzięki SCC powstał pierwszy na świecie fanzin poświęcony fantastyce naukowej, zatytułowany The Comet. Po raz pierwszy ukazał się w maju 1930[3].

Przypisy

  1. a b ISA – Fancyclopedia 3 , fancyclopedia.org (ang.).
  2. Artur Nowak, Fanzin SF. Artyści, wydawcy, fandom, Poznań: Instytut Kultury Popularnej, 2017, s. 15-36, 42, ISBN 978-83-945698-1-5.
  3. Sam Moskowitz, Joe Sanders, The Origins of Science Fiction Fandom: A Reconstruction, „Science Fiction Fandom”, Greenwood Publishing Group, 1994, s. 7–36.