W tym artykule poruszony zostanie temat Saper (gra komputerowa), który zyskał na znaczeniu w ostatnich latach ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Zbadane zostaną różne perspektywy związane ze Saper (gra komputerowa), od jego początków po dzisiejsze wpływy. Zbadane zostanie znaczenie zrozumienia i przeanalizowania Saper (gra komputerowa), aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie. Ponadto omówione zostaną wyzwania i możliwości, jakie stwarza Saper (gra komputerowa), a także możliwe rozwiązania, które się pojawiają, aby sprostać wyzwaniom, które reprezentuje. Krótko mówiąc, ten artykuł ma na celu przedstawienie szerokiej i wzbogacającej wizji Saper (gra komputerowa), w celu zachęcenia do refleksji i debaty na ten temat.
Producent |
Robert Donner |
---|---|
Wydawca |
Microsoft, Microsoft Studios, Pack-In-Video, Ldinka |
Data wydania |
1989 |
Tryby gry |
gra jednoosobowa |
Wymagania sprzętowe | |
Platforma |
Microsoft Windows, Android, Windows Phone, Game Boy, Linux, TurboGrafx-16 |
Saper (tytuł oryginalny Minesweeper) – klasyczna jednoosobowa gra komputerowa napisana w 1981 roku przez Roberta Donnera, dostępna jako akcesorium w każdym systemie Microsoft Windows do wersji 7. Od wersji 8 i RT dostępne do ściągnięcia w sklepie Windows[1] (istnieją też wersje dla innych systemów operacyjnych). Gra polega na odkrywaniu na planszy poszczególnych pól w taki sposób, aby nie natrafić na minę. Na każdym z odkrytych pól napisana jest liczba min, które bezpośrednio stykają się z danym polem (od zera do ośmiu). Jeśli gracz oznaczy dane pole flagą, jest ono zabezpieczone przed odsłonięciem, dzięki czemu przez przypadek nie odsłoni miny.
Oryginalna windowsowa wersja gry zawiera 4 typy rozgrywki:
Powstało wiele klonów gry pod różne systemy operacyjne (np. KMines napisana pod środowisko graficzne KDE systemu operacyjnego Linux). Oprócz standardowych trybów rozgrywki niektóre z nich oferują różne warianty rozgrywki takie jak:
Dodatkowo część programów (np. Minesweeper Clone) oferuje rozbudowane statystyki odbytych gier.
Stopień trudności planszy jest najczęściej oceniany na podstawie współczynnika 3BV (skrót od Bechtel’s Board Benchmark Value – Miara skomplikowania planszy Bechtela)
Stephen Bechtel prawdopodobnie jako pierwszy liczył ilość kliknięć lewym klawiszem myszki, jaka jest niezbędna do rozwiązania planszy w grze. W czerwcu 2002 roku opisał tę metodę w oficjalnej księdze gości gry Saper. Niedługo potem Benny Benjamin nadał tej metodzie nazwę 3BV. W przeciągu następnych dwóch miesięcy Yoni Roll i Benny Benjamin napisali narzędzie obliczające 3BV danej planszy na podstawie zrzutów ekranu z gry.
W 2003 roku Sorin Manea napisał program rejestrujący rozgrywkę Sapera, który wyświetlał 3BV (Bechtel's Board Benchmark Value[2]) jak również liczbę kliknięć myszką. Był to pierwszy program obliczający 3BV/s (3BV na sekundę) dla rozgrywki.
W 2004 roku Rodrigo Silveira Camargo opublikował grę „Minesweeper Clone”, która zawierała wiele funkcji związanych z 3BV, takich jak: ustalanie konkretnej liczby lub przedziału 3BV, z której ma składać się plansza. Dodatkowo program prowadził statystyki ukończonych gier.
Od kilkunastu lat istnieje prowadzona przez Kanadyjczyka, Damien Moore'a, strona internetowa poświęcona Saperowi. Strona zawiera oficjalny światowy ranking Sapera, na który można się dostać po uzyskaniu sumy czasów przejścia wszystkich trzech podstawowych poziomów (początkujący, zaawansowany, ekspert) poniżej 100 sekund. Strona oferuje także różne, ulepszone wersje Sapera (na przykład liczące czas z dokładnością do tysięcznej części sekundy, automatycznie nagrywające replay rozegranej gry, posiadające nieraz bardzo rozbudowane statystyki, itp.), rozbudowaną Wikipedię Sapera, forum, artykuły, linki, replaye różnych graczy, itp.
Mało osób wie, że w Sapera odbywały się turnieje, w większości międzynarodowe. Łącznie było ich już 13 (4 w Budapeszcie (Węgry), 4 w Wiedniu (Austria), 3 w Moskwie (Rosja), 1 w Szanghaju (Chiny), 1 w Stirling (Wielka Brytania). Oficjalna Strona Rankingowa Sapera prowadzi również Ranking Turniejowy.
Oficjalny rekord świata na Ekspercie wynosi 27 (26,59) sekund. Każdy wynik poniżej 40 uznawany jest za bardzo dobry, a poniżej 50 za dobry (nagrodą jest News napisany na oficjalnej stronie rankingowej Sapera). Natomiast na Zaawansowanym oficjalny rekord świata wynosi 6 (5.80) sekund. Za bardzo dobry uznaje się wynik poniżej 11 (nagrodą również jest News napisany na oficjalnej stronie rankingowej Sapera). Wszystkie oficjalne rekordy świata należą do chińskiego zawodnika Ze-En JU (JZE)[3].