Temat Samolot walki radioelektronicznej jest od dawna przedmiotem zainteresowania i dyskusji. Z biegiem lat zyskuje coraz większe znaczenie w różnych obszarach, od polityki po naukę, w tym kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule naszym celem jest zbadanie różnych aspektów Samolot walki radioelektronicznej i jego wpływu na życie codzienne. Od jego początków po obecne implikacje, przeanalizujemy szczegółowo, w jaki sposób Samolot walki radioelektronicznej ukształtował nasz świat i nadal jest przedmiotem badań i zainteresowań. Ta wszechstronna analiza pozwoli nam lepiej zrozumieć znaczenie Samolot walki radioelektronicznej i jego znaczenie we współczesnym świecie.
Samolot walki radioelektronicznej (także śmigłowiec walki radioelektronicznej) – statek powietrzny wyposażony w sprzęt do prowadzenia walki radioelektronicznej.
Samolot walki radioelektronicznej posiada na pokładzie sprzęt do prowadzenia walki radioelektronicznej (WRE) pasywnej (rozpoznanie i przechwyt informacji) i aktywnej (zakłócanie, dezinformacja) głównie w paśmie fal ultrakrótkich i mikrofal. Działalność WRE z powietrza pozwala na zwiększenie zasięgu rozpoznania i walki w zakresie fal VHF i UHF, które nie posiadają zdolności do uginania czy odbijania od jonosfery, tak jak fale długie, średnie czy krótkie. Zasięg fal o mniejszej długości jest ograniczony krzywizną kuli ziemskiej – wymagane jest „widzenie się anten” (patrz: propagacja fal radiowych, łączność satelitarna). Ze względu na masę aparatury, samolot WRE pracuje jako przekaźnik. Przechwycone sygnały są kodowane i transmitowane do ośrodków rozpoznawczych na ziemi, gdzie są rejestrowane i analizowane. Z ośrodków naziemnych steruje się zdalnie pracą nadajników zakłócających znajdujących się w statku powietrznym.