Samira Makhmalbaf

W dzisiejszym świecie Samira Makhmalbaf stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii, wpływ na kulturę czy wpływ na rozwój nauki i technologii, Samira Makhmalbaf przyciągnął uwagę i debatę naukowców, profesjonalistów, entuzjastów i ogółu społeczeństwa. W swojej karierze trwającej od kilkudziesięciu lat do chwili obecnej Samira Makhmalbaf wykazał zdolność do wywoływania pełnych pasji dyskusji i głębokich refleksji, budząc zarówno podziw, jak i krytykę w różnych obszarach. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Samira Makhmalbaf i jego wpływem na współczesne społeczeństwo.

Samira Makhmalbaf
ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko

سمیرا مخملباف

Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1980
Teheran

Zawód

reżyserka, scenarzystka

Lata aktywności

od 1998

Samira Makhmalbaf (pers. سمیرا مخملباف; ur. 15 lutego 1980 w Teheranie) – irańska reżyserka i scenarzystka filmowa. Córka reżysera Mohsena Makhmalbafa, przedstawicielka irańskiej nowej fali.

Życiorys

Dwukrotna laureatka Nagrody Jury na 53. i 56. MFF w Cannes za filmy Tablice (2000) i O piątej po południu (2003)[1]. Autorka jednego z 11 segmentów międzynarodowego filmu poświęconego reakcji na zamach na World Trade Center11.09.01 (2002).

Zasiadała w jury konkursu głównego na 57. MFF w Wenecji (2000) oraz w jury sekcji "Cinéfondation" na 54. MFF w Cannes (2001).

Przypisy

  1. Samira Makhmalbaf: Awards. IMDb. . (ang.).

Linki zewnętrzne