Równanie Nernsta

W dzisiejszym świecie Równanie Nernsta stał się tematem niezwykle ważnym i interesującym. Od momentu pojawienia się Równanie Nernsta przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, wywołując debaty, dyskusje, a w wielu przypadkach konkretne działania. Jego wpływ przekroczył granice, kultury i pokolenia, stając się centralnym punktem uwagi ekspertów, badaczy, specjalistów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule przeanalizujemy różne aspekty związane ze Równanie Nernsta, badając jego pochodzenie, ewolucję, implikacje i możliwe scenariusze na przyszłość. Na tych stronach będziemy odkrywać tajemnice otaczające Równanie Nernsta, analizując jego znaczenie i znaczenie w bieżącym kontekście, zapewniając kompleksową i aktualną wizję tego tematu, który tak bardzo nas niepokoi.

Równanie Nernsta – podstawowa zależność elektrochemiczna wyrażająca równowagowy potencjał elektrody względem jej potencjału standardowego i stężenia substancji biorących udział w procesie elektrodowym.

Ogólna postać równania[1][2]:

dla temperatury 298 K i roztworów na tyle rozcieńczonych, że współczynnik aktywności jonów w nich zawartych jest z dobrym przybliżeniem równy 1 upraszcza się do:

gdzie:

stała gazowa równa 8,314 J·K−1 mol−1,
temperatura wyrażona w kelwinach,
– liczba elektronów wymienianych w reakcji połówkowej,
aktywność molowa indywiduów chemicznych biorących udział w reakcji elektrodowej,
stała Faradaya równa 96485 C·mol−1,
stężenie molowe formy zredukowanej,
stężenie molowe formy utlenionej,
współczynnik 0,05917 ma wymiar V.

Zobacz też

Przypisy

  1. C. Chambers, A.K. Holliday, Modern Inorganic Chemistry, Butterworths, 1975, s. 100.
  2. N.V. Bhagavan, Medical biochemistry, wyd. 4th ed, San Diego: Harcourt/Academic Press, 2002, s. 72, ISBN 978-0-12-095440-7, OCLC 162570692 (ang.).