Rząd Felixa Schwarzenberga

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Rząd Felixa Schwarzenberga, badając jego różne aspekty i zagłębiając się w jego wpływ na różne obszary życia. Od powstania do dzisiejszej ewolucji Rząd Felixa Schwarzenberga był przedmiotem zainteresowania i debaty, wzbudzając ciekawość zarówno ekspertów, jak i fanów. Idąc tym tropem, dowiemy się więcej o Rząd Felixa Schwarzenberga i jego znaczeniu w społeczeństwie, a także jego wpływie na codzienne aspekty i rozwój różnych dyscyplin. Przygotuj się na ekscytującą podróż przez historię, bieżące wydarzenia i przyszłość Rząd Felixa Schwarzenberga.

Rząd Felixa Schwarzenberga – rząd, rządzący Cesarstwem Austriackim od 27 listopada 1848 do 5 kwietnia 1852.

Rząd został utworzony w Kromieryżu. W kilka dni po utworzeniu rządu, 2 grudnia abdykował cesarz Ferdynand I, na rzecz swojego bratanka Franciszka Józefa I.

Premierem rządu i ministrem spraw zagranicznych był książę Felix zu Schwarzenberg. Ministrem spraw wewnętrznych w tym rządzie był Franz von Stadion (od maja 1849 Alexander von Bach), ministrem handlu Karl Bruck, ministrem oświaty Leo von Thun-Hohenstein.

Po śmierci księcia Schwarzenberga w 1852, tytułu premiera nie odnowiono, bo nominalną głową rządu został cesarz Franciszek Józef I, w imieniu którego rządził minister spraw wewnętrznych Aleksander von Bach (jego rządy nazywano erą neoabsolutyzmu).

Zasługą rządu Schwarzenberga było zorganizowanie izb przemysłowo-handlowych, budowa linii kolejowych (w tym Kolei Południowej przekraczającej Alpy), utworzenie doskonałego systemu szkolnictwa średniego (w Polsce funkcjonował do 1930).

Bibliografia

  • Waldemar Łazuga, Rządy polskie w Austrii. Gabinet Kazimierza hr. Badeniego 1895-1897, Poznań: Wyd. Naukowe UAM, 1991, ISBN 83-232-0214-1, OCLC 830073197.
  • Henryk Wereszycki – Historia Austrii. Warszawa 1972