Rybaki (Toruń)

W tym artykule porozmawiamy o Rybaki (Toruń), temacie, który od dłuższego czasu jest przedmiotem debaty i dyskusji. Rybaki (Toruń) to temat, który wzbudził ciekawość i wygenerował sprzeczne opinie w różnych obszarach. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule znajdziesz szczegółowe i istotne informacje na temat Rybaki (Toruń). Zbadamy różne aspekty związane z Rybaki (Toruń), od jego historii i ewolucji po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Dodatkowo przyjrzymy się różnym perspektywom, jakie istnieją wokół Rybaki (Toruń) i sposobom podejścia do niego w różnych kontekstach. Przygotuj się na zanurzenie w fascynującym świecie Rybaki (Toruń) i odkryj wszystko, co ten motyw ma do zaoferowania!

Rybaki
Część urzędowa Torunia
Ilustracja
Fragment zabudowy wielorodzinnej przy ulicy Matejki
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miasto

Toruń

Kod pocztowy

87-100

Tablice rejestracyjne

CT

Położenie na mapie Torunia
Położenie na mapie

Rybaki (niem. Fischerei Vorstadt[1]) – część urzędowa Torunia zlokalizowana na prawobrzeżu. Granicę północną Rybaków stanowią ulice Bydgoska i Chopina, wschodnią aleja Jana Pawła II, zachodnią ul. Rybaki, południową Wisła[2].

W XVIII wieku Rybaki stanowiły najbardziej zaludnione przedmieście Torunia[3]. Było to przedmieście zamieszkiwane przez ludność ubogą. W 1729 roku na 114 gospodarstw domowych tylko w trzynastu pracowali robotnicy najemni, służba domowa bądź uczniowie. Udział ludzi ubogich wzrósł na przestrzeni lat. Według dokumentów w 1769 roku na Rybakach mieściło się 118 domów, ale tylko w jednym pracowała służba[4]. Obecny kształt Rybaków ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku[3]. W 2011 roku zespół zabytkowy na Bydgoskim Przedmieściu oraz Rybakach wpisano do rejestru zabytków[5].

Ważniejsze obiekty:

  • Port Zimowy przy ul. Jerzego Popiełuszki 3 – baza monitorów rzecznych wybudowana w 1879 roku, stanowiąca część Twierdzy Toruń[6].
  • Stocznia rzeczna z kolejową bocznicą, wybudowana w 1888 roku[3].
  • Przepompownia ścieków z końca XIX wieku[3].

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Kluczwajd K. (tekst), Lipiński D. (redakcja), Bydgoskie Przedmieście: przewodnik: 51 obiektów, plan Przedmieścia + Ogród Zoobotaniczny, Toruń 2015, ISBN 978-83-940157-4-9.
  • Jerzy Wojtowicz, Ludność, terytorium, zabudowa, Marian Biskup (red.), Historia Torunia. Między barokiem i oświeceniem (1660–1793). Tom II. Część III, Toruń: Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, 1996.