Roztocze Zachodnie

Dziś wkraczamy w fascynujący świat Roztocze Zachodnie. Na przestrzeni historii Roztocze Zachodnie budził zainteresowanie i ciekawość niezliczonych ludzi, czy to ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, jego znaczenie w sferze kulturalnej, czy też znaczenie w różnych aspektach życia codziennego. W tym artykule naszym celem jest zbadanie i dogłębna analiza wszystkich aspektów związanych ze zmienną Roztocze Zachodnie, od jej początków po możliwe implikacje w przyszłości. Zagłębimy się w jego liczne aspekty, odkrywając jego znaczenie i wartość w obecnym kontekście, aby zapewnić naszym czytelnikom pełną i wzbogacającą wizję tego ekscytującego tematu.

Roztocze Zachodnie
Mapa regionu
Megaregion

Pozaalpejska Europa Środkowa

Prowincja

Wyżyny Polskie

Podprowincja

Wyżyna Lubelsko-Lwowska

Makroregion

Roztocze

Mezoregion

Roztocze Zachodnie

Zajmowane
jednostki
administracyjne

Polska:
woj. lubelskie

Roztocze Zachodnie (343.21) – mezoregion fizycznogeograficzny w południowo-wschodniej Polsce, jeden z trzech mezoregionów Roztocza. Roztocze Zachodnie wcina się niczym klin w Wyżynę Lubelską, granicząc od północnego zachodu ze Wzniesieniami Urzędowskimi, od północy z Padołem Zamojskim, od wschodu z Roztoczem Środkowym, a od południa z Równiną Biłgorajską.

Region bywa dzielony na Roztocze Gorajskie, położone na zachód od doliny Gorajca i znacznie mniejsze Roztocze Szczebrzeszyńskie leżące pomiędzy dolinami Gorajca i Wieprza[1].

Roztocze Zachodnie zbudowane jest ze skał górnokredowych, szczególnie z opoki. Wzniesienia są pokryte lessem i porozcinane wąwozami. Bezwzględne wysokości ich szczytów sięgają od 300 do 344 m n.p.m.

Region leży całkowicie w granicach woj. lubelskiego, na terenie pięciu powiatów: kraśnickiego, janowskiego, lubelskiego, biłgorajskiego i zamojskiego. Ciągnie się od okolic Kraśnika po Szczebrzeszyn. W obrębie Roztocza Zachodniego leży również miasto Frampol, ponadto miejscowości Godziszów, Chrzanów, Tereszpol, Zakrzówek, Goraj, Batorz, Radecznica i Szastarka.

Przypisy

  1. Jan Buraczyński (red.): Roztocze. Środowisko przyrodnicze. Lublin: Wydawnictwo Lubelskie, 2002.