Roman Chojnacki (muzyk)

Roman Chojnacki (muzyk) to temat, który przykuł uwagę ludzi na całym świecie. Od dawna jest przedmiotem debaty, dyskusji i analiz, generując szeroki wachlarz opinii i perspektyw. Jego znaczenie i wpływ na różne obszary życia codziennego sprawia, że ​​jest to temat istotny dla każdego. W tym artykule zbadamy kluczowe aspekty związane z Roman Chojnacki (muzyk), odnosząc się do jego wpływu na społeczeństwo, jego ewolucji w czasie i różnych stanowisk istniejących w tej kwestii. Mamy nadzieję, że dzięki tej dogłębnej analizie przedstawimy kompleksowy obraz Roman Chojnacki (muzyk) i będziemy promować pełniejsze zrozumienie jego dzisiejszego zakresu i znaczenia.

Roman Chojnacki
Ilustracja
Roman Chojnacki (z lewej) w towarzystwie Grzegorza Fitelberga
Data i miejsce urodzenia

1 sierpnia 1879
Władysławów

Data i miejsce śmierci

22 grudnia 1938
Warszawa

Zawód, zajęcie

muzykolog

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

Roman Chojnacki (ur. 1 sierpnia 1879[1] we Władysławowie k. Turku, zm. 22 grudnia 1938 w Warszawie) – profesor teorii muzyki, dyrektor artystyczny Filharmonii Warszawskiej (Filharmonii Narodowej), dziennikarz muzyczny.

Życiorys

Wywodził się z rodziny o zdolnościach muzycznych, jako syn Adama, organisty w parafiach w okolicach Turku, i Marii. W rodzinie wykazywano też talenty wokalne. Chojnacki studiował w Warszawskim Instytucie Muzycznym (obecnie Akademia Muzyczna), m.in. u Gustawa Roguskiego i Zygmunta Noskowskiego.

Działalność Romana Chojnackiego objęła trzy obszary. Od 1908 wydawał jako jego założyciel czasopismo „Młoda Muzyka” („Przegląd Muzyczny”) i związany był ze środowiskiem kompozytorów epoki, utrzymując ożywione kontakty m.in. z Mieczysławem Karłowiczem, Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem.

W latach 1918–1931 i 1934–1938 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Warszawskiej, podejmował liczne delegacje muzyków krajowych i zagranicznych, zapewniając wysoki poziom i jakość wykonań. Jednocześnie był profesorem teorii muzyki w Akademii Muzycznej w Warszawie.

Zmarł w Warszawie po krótkiej chorobie. Żegnany uroczyście i pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 345-6-9)[2].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Stanisław Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, (Przedr. fotooffs., oryg.: Warszawa : Wydaw. Głównej Księgarni Wojskowej, 1938.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983, s. 102.
  2. Cmentarz Stare Powązki: ROMAN CHOJNACKI, Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne .
  3. M.P. z 1927 r. nr 100, poz. 246 „za wybitną działalność kulturalno-muzyczną”.