Od niepamiętnych czasów Robert John Lange był przedmiotem fascynacji, badań i debat. Jego wpływ przekroczył wszelkie bariery kulturowe, geograficzne i czasowe, pozostawiając niezatarty ślad w historii ludzkości. Od najdalszych zakątków przeszłości po najbliższą teraźniejszość, Robert John Lange był obiektem uwielbienia, analizy i kontemplacji. W tym artykule szczegółowo zbadamy wiele aspektów Robert John Lange, odkrywając jego znaczenie, wpływ i znaczenie w dzisiejszym świecie. Na kolejnych stronach wyruszymy w fascynującą podróż przez historię, naukę, kulturę i społeczeństwo w poszukiwaniu pełniejszego i wzbogacającego zrozumienia Robert John Lange.
Pseudonim |
„Mutt” Lange |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
11 listopada 1948 roku |
Instrumenty | |
Gatunki | |
Zawód | |
Aktywność |
od 1976 |
Powiązania |
Shania Twain, Def Leppard, AC/DC, The Boomtown Rats, Foreigner, Bryan Adams, Nickelback |
Robert John „Mutt” Lange (ur. 11 listopada 1948 w Mufulira) – południowoafrykański producent muzyczny oraz piosenkarz, najbardziej znany ze współpracy z takimi wykonawcami jak AC/DC, Def Leppard, Bryan Adams czy Shania Twain. Najbardziej znany jest pod pseudonimem „Mutt” Lange. Należy do ścisłej czołówki producentów muzycznych w historii muzyki rockowej. Wyprodukował albumy takich artystów jak AC/DC, Def Leppard, Foreigner, Bryan Adams, oraz wielu innych. W drugiej połowie lat 90. nawiązał współpracę z piosenkarką country, Shania Twain. W 1997 roku wyprodukował album artystki zatytułowany „Come On Over”, który jest najlepiej sprzedającym się albumem wszech czasów, nagranych przez kobietę. W roku 2008 współpracował z kanadyjską grupą Nickelback, przy okazji nagrywania albumu „Dark Horse”. W 2010 roku zajął się produkcją krążka grupy Maroon 5 „Hands All Over”[1].
Unika kontaktu z mediami. Przez dziesięciolecia nie udzielił żadnego wywiadu. Żyje na uboczu, głównie w Szwajcarii. Lange odpowiada za produkcję jednych z najbardziej popularnych i bijących rekordy wszech czasów albumów. Znany jest z perfekcjonizmu i innowacji w dziedzinie miksowania nagrań wielośladowych[2].
Robert John Lange urodził się w Mufulira w Północnej Rodezji (obecnie Zambia). Jego matka pochodziła z zamożnej niemieckiej rodziny. Ojciec był inżynierem górnictwa. W młodości był dużym fanem piosenkarza Slima Whitmana. W dojrzałym wieku rozpoczął studia w Belfast High School w Południowej Afryce, gdzie założył zespół muzyczny, w którym grał na gitarze rytmicznej i śpiewał.
Pod koniec lat 60. wraz z żoną Stevie van Kerken przeniósł się do Anglii, gdzie w 1970 roku pracował w zespole Hocus, w którym jego żona śpiewała. W pierwszej połowie lat 70., Lange rozwiódł się ze swoją żoną. W 1978 roku Lange napisał i wyprodukował singel z utworem „Ipswich Ipswich Get That Goal”, który był poświęcony drużynie Ipswich Town F.C. W roku 1976 rozpoczął swoją pracę jako producent muzyczny. Jego pierwszym sukcesem był singel grupy The Boomtown Rats „Rat Trap”, który zdobył pierwszą pozycję w Wielkiej Brytanii. W roku 1979 został producentem płyty „Highway to Hell australijskiej grupy hardrockowej AC/DC. Rok później wyprodukował jeden z najbardziej popularnych albumów wszech czasów „Back in Black” (AC/DC), który osiągnął bardzo duży sukces. W latach 80. współpracował m.in. z popularną grupą rockową Foreigner, dla której wyprodukował jeden album. W roku 1981, rozpoczął współpracę z grupą Def Leppard, dla której wyprodukował najbardziej kultowe albumy w jej dorobku: „High 'n' Dry”, „Pyromania” oraz „Hysteria”. W roku 1983 brał udział jako inżynier dźwięku przy nagrywaniu albumu „Flick of the Switch” grupy AC/DC. W roku 1991 rozpoczął współpracę z piosenkarzem Bryanem Adamsem. Wyprodukował album „Waking Up the Neighbours”, z którego pochodził wielki przebój Adamsa, „(Everything I Do) I Do It for You”. Utwór otrzymał nagrodę Grammy.
Po wysłuchaniu materiału wokalistki Shanii Twain, skontaktował się z nią i spędził wiele godzin na rozmowach telefonicznych. Spotkał się po sześciu miesiącach od pierwszego kontaktu i pobrali 28 grudnia 1993 roku. W 1995 roku wyprodukowany przez Langa album „The Woman in Me” zdobył nagrodę Grammy, natomiast 3 lata później, utwór „You’re Still the One” powtórzył ten wyczyn. W roku 1999 piosenka „Come On Over” także zdobyła nagrodę Grammy.
W roku 2008 został producentem singla piosenkarki Tary Blaise „Make You”, oraz brał udział jako producent w jej albumie „Great Escape”. W tym samym roku wyprodukował album kanadyjskiej grupy rockowej Nickelback, „Dark Horse”.
W 2010 roku Lange zajął się produkcją albumu „Hands All Over”, grupy Maroon 5.