Robert Christgau

Dziś Robert Christgau to temat, który zyskał niespotykane dotąd znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po technologię, naukę i kulturę, Robert Christgau stał się wspólnym punktem zainteresowania ludzi w każdym wieku i każdej kulturze. Znaczenie zrozumienia i przeanalizowania Robert Christgau polega na jego znaczącym wpływie na nasze codzienne życie, a także przyszłość ludzkości. W tym artykule zbadamy różne aspekty Robert Christgau, analizując jego implikacje, wyzwania i możliwości, aby zaoferować wszechstronną wizję tego zjawiska, która nie pozostawi nikogo obojętnym.

Robert Christgau
Ilustracja
Robert Christgau (2010)
Data urodzenia

18 kwietnia 1942

Zawód, zajęcie

dziennikarz muzyczny

Strona internetowa

Robert Christgau (ur. 18 kwietnia 1942) – amerykański dziennikarz, krytyk muzyczny; który sam siebie obwołał „naczelnym amerykańskim krytykiem rockowym” (ang. Dean of American Rock Critics)[1][2].

Życiorys i działalność

Dorastał w Nowym Jorku, jak sam twierdzi, muzyką rockową zainteresował się po przyjeździe do miasta Alana Freeda w 1954. W 1962 uzyskał stopień licencjata z języka angielskiego w Dartmouth College[3]. Początkowo pisał opowiadania, następnie był dziennikarzem sportowym, wreszcie dostał posadę w gazecie „The Star-Ledger” w Newark[3]. Po opublikowaniu jednego z jego reportaży w magazynie „New York”, na początku 1967 otrzymał propozycję pracy w magazynie „Esquire”. W 1969 w wyniku zamknięcia redagowanej przez siebie kolumny przeniósł się do The Village Voice. W 1971 opracował i zainaugurował sondę Pazz & Jop; wyniki są publikowane na łamach „The Village Voice” corocznie w lutym. Przez kilkanaście lat prowadził na łamach gazety kolumnę Consumer Guide. W 1972 objął posadę krytyka w tabloidzieNewsday”. Od lat 90. recenzje były równolegle publikowane na oficjalnej stronie internetowej dziennikarza.

Z „The Village Voice” odszedł w sierpniu 2006, krótko po przejęciu gazety przez spółkę Village Voice Media[2]. Od grudnia 2006 kolumna Christgau w „Newsday” była publikowana online za pośrednictwem serwisu MSN Music (od czerwca 2007 co miesiąc). Pierwotnie dział zawierał 18-20 krótkich recenzji zakończonych klasyfikacją od A+ do E-. W 1990 Christgau zmienił formułę zamieszczania recenzji, grupując je tematycznie (od najsłabszych do najlepszych albumów wydanych w danym miesiącu). Od sierpnia do końca 2007 był dziennikarzem Rolling Stone[4]. Od marca 2008 do zamknięcia gazety w marcu 2009 wchodził w skład zespołu redakcyjnego magazynu „Blender”[5].

Jako najlepszych muzyków w historii wymienia takich jak Louis Armstrong, Thelonious Monk, Chuck Berry, The Beatles i New York Dolls[6].

Przypisy

  1. Robert Christgau, Dean of American Rock Critics. robertchristgau.com. . (ang.).
  2. a b Judy Rosen: X-ed Out: The Village Voice fires a famous music critic. slate.com, 5 września 2006. . (ang.).
  3. a b Christgau, Robert (2004), „A Counter in Search of a Culture”. Any Old Way You Choose It, Cooper Square Press, s. 2.
  4. Robert Christgau: Poptastic bye-bye. ARTicles . 27 marca 2009. . . (ang.).
  5. „Blender”, s. 16, czerwiec 2008. Dennis Publishing. 
  6. Barbara O'Dair: A conversation with Robert Christgau. Salon, 9 maja 2001. . . (ang.).

Linki zewnętrzne