Dziś Ritornel to temat, który budzi duże zainteresowanie i dyskusję w społeczeństwie. Od samego początku Ritornel przyciągał uwagę ludzi w każdym wieku, kulturach i kontekstach, stając się częstym tematem rozmów zarówno zawodowych, jak i osobistych. Z biegiem czasu Ritornel ewoluował na różne sposoby i zyskał odpowiednią rolę w różnych aspektach życia codziennego. Dlatego niezbędna jest dogłębna analiza i zrozumienie Ritornel, jego implikacji i wpływu na dzisiejsze społeczeństwo. W tym artykule zagłębimy się w świat Ritornel, aby zająć się jego wieloma aspektami i zaoferować szeroką i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Ritornel (wł. ritornello, fr. ritournelle) – krótki, kilkutaktowy ustęp muzyczny wykonywany przez grupę instrumentów bądź orkiestrę.
Termin ten stosowany jest w odniesieniu do opisu i analizy muzyki dawnej. Ritornel pełni w utworach instrumentalnych funkcję podobną do tej jaką w pieśniach i piosenkach pełni refren.
Określenie to pojawiło się w muzyce XVII wieku i oznaczało krótki fragment instrumentalny zamieszczany w większych formach muzycznych powstałych w okresie baroku. Kompozytorzy określali więc ritornelem wstęp orkiestrowy w arii, jej zakończenie, bądź epizod wykonywany przez instrumenty w jej części środkowej, a także wszelkie samodzielne (nie będące akompaniamentem) interwencje instrumentów bądź całej orkiestry w trakcie innych form wokalnych jak: duety, tercety, chóry itp. Ritornele przedzielały więc, porządkowały i współkonstruowały przebieg większej formy wokalnej bądź instrumentalnej. We francuskiej muzyce operowej i baletowej XVII i XVIII wieku ritournelle oznaczał podobnie jak w muzyce włoskiej, epizodyczny fragment grany przez instrumenty, z tą różnicą, że często służył on jako wstawka taneczna, do której układano choreografię (np. w chóralnych fragmentach oper Jeana-Baptiste Lully’ego).