Richard Yates

W tym artykule omówiony zostanie temat Richard Yates, który stał się istotny w różnych obszarach i kontekstach. Od momentu pojawienia się Richard Yates wzbudził zainteresowanie i ciekawość szerokiego spektrum opinii publicznej ze względu na swój wpływ i pochodzenie. Przez lata Richard Yates wywołał debaty, badania i wiele perspektyw, które przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy na ten temat. Dlatego istotne jest dokładne zbadanie różnych aspektów związanych z Richard Yates, a także jego implikacjami i konsekwencjami dla obecnego społeczeństwa. Celem szczegółowej i krytycznej analizy jest przedstawienie kompletnej i aktualnej wizji Richard Yates w celu promowania świadomej i konstruktywnej refleksji na temat tego zjawiska.

Richard Yates
Data i miejsce urodzenia

3 lutego 1926
Yonkers w stanie Nowy Jork

Data śmierci

7 listopada 1992

Narodowość

Amerykanin

Dziedzina sztuki

pisarstwo

Epoka

dramat

Ważne dzieła

Richard Yates (ur. 3 lutego 1926, zm. 7 listopada 1992) – amerykański pisarz, autor powieści i opowiadań.

Życiorys

Urodzony w Yonkers w stanie Nowy Jork Yates pochodził z rozbitej rodziny. Jego rodzice rozwiedli się, kiedy miał trzy lata. Swoje dzieciństwo spędził, przeprowadzając się do różnych miast i domów. Yates po raz pierwszy zainteresował się dziennikarstwem i pisaniem, kiedy uczęszczał do szkoły Avon Old Farms w miejscowości Avon w stanie Connecticut. Po ukończeniu szkoły Yates wstąpił do armii, służąc we Francji i w Niemczech podczas II wojny światowej. W 1946 z powrotem wrócił do Nowego Jorku[1]. Pracował wtedy jako dziennikarz, niezależny Ghost Writer (pisał przemowy dla Prokuratora Generalnego Roberta Kennedy’ego) oraz jako publicysta dla Remington Rand Corporation[2]. Jego kariera pisarska rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy została opublikowana jego pierwsza książka Droga do szczęścia (Revolutionary Road). Później był wykładowcą na University of Iowa, Wichita State University, the University of Southern California i the University of Alabama w Tuscaloosa[3]. W 1962 napisał scenariusz do adaptacji książki Williama Styrona Pogrążyć się w mroku (Lie Down In Darkness). Yates był rozwiedziony dwa razy, miał trzy córki: Sharon, Monicę, Ginę. Zmarł w 1992 roku w wyniku komplikacji po operacji na rozedmę płuc w Birmingham w stanie Alabama[4].

Bibliografia

  • Droga do szczęścia (Revolutionary Road) (1961)
  • Eleven Kinds of Loneliness (opowiadania) (1962)
  • A Special Providence (1969)
  • Zakłócony spokój (Disturbing the Peace) (1975)
  • Wielkanocna parada (The Easter Parade) (1976)
  • A Good School (1978)
  • Liars in Love (opowiadania) (1981)
  • Young Hearts Crying (1984)
  • Cold Spring Harbor (1986)
  • The Collected Stories Of Richard Yates (2001)

Filmografia

Przypisy

  1. Blake Bailey. „A Tragic Honesty: The Life and Work of Richard Yates”, 2003. 
  2. Richard Ford. Essay; American Beauty (Circa 1955). „The New York Times Book Review”, 2000-04-09. The New York Times Company. . 
  3. Scott Bradfield: Follow the long and revolutionary road. . .
  4. Eric Pace: Richard Yates, Novelist, 66, Dies; Chronicler of Disappointed Lives. The New York Times . The New York Times Company, 1992-11-09. .