Republika Jukatanu

W dzisiejszym świecie Republika Jukatanu stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu. Z biegiem czasu Republika Jukatanu okazał się tematem, który nie pozostawia nikogo obojętnym, wywołując debaty, sprzeczne opinie i niekończące się refleksje. Znaczenie Republika Jukatanu polega na jego wpływie na różne aspekty życia codziennego, od polityki po kulturę popularną. Podobnie Republika Jukatanu był przedmiotem studiów i badań, co doprowadziło do licznych postępów i odkryć, które zrewolucjonizowały nasze rozumienie otaczającego nas świata. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Republika Jukatanu i jego wpływ na różne sfery społeczeństwa.

Republika Jukatanu
República de Yucatán
1841–1848
Herb Flaga
Herb Flaga
Ustrój polityczny

republika

Stolica

Mérida

Data powstania

1838

Data likwidacji

1843

Prezydent

Santiago Méndez Ibarra

Powierzchnia

139,426 km²

Populacja 
• liczba ludności


504,600

• gęstość

3,6 os./km²

Waluta

peso (MXP)

Narody i grupy etniczne

Majowie, Hiszpanie

Język urzędowy

hiszpański

Religia dominująca

rzymskokatolicyzm

Położenie na mapie
Położenie na mapie

Republika Jukatanu – historyczne państwo na Półwyspie Jukatan, powstałe w wyniku secesji meksykańskiego stanu Jukatan.

Po centralizacji władzy w Meksyku w 1835 r. w kraju doszło do zamieszek w dotychczas autonomicznych terytoriach. W 1838 r. w Tizimín rebelianci ogłosili niepodległość Jukatanu. W 1840 r. zebrał się lokalny kongres, który uchwalił odłączenie się od Meksyku. W 1841 r. prezydent Meksyku Antonio López de Santa Anna wysłał emisariusza do Jukatanu, w celu porozumienia w sprawie powrotu Jukatanu pod władzę Meksyku. Santa Anna nie zgodził się jednak na ustępstwa w sprawie autonomii, wskutek czego Republika Jukatanu uchwaliła własną konstytucję.

W 1843 r. Santa Anna ogłosił blokadę morską Jukatanu, a następnie wysłał wojska na półwysep. Ostatecznie zawarto porozumienie, na mocy którego Jukatan powrócił w skład Meksyku na prawach samorządnej prowincji.

W 1845 r. rząd meksykański zniósł autonomię stanu, wobec czego 1 stycznia 1846 r. Jukatan ponownie ogłosił niepodległość. W 1847 r. doszło także do rewolty Majów przeciwko ludności latynoskiej zamieszkującej półwysep. W 1848 sytuacja była na tyle dramatyczna, że gubernator republiki wysłał prośby o pomoc do USA, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii oferując przekazanie kraju pod rządy tego z państw, które zdusi rewoltę Majów. Ostatecznie zwrócono się o pomoc do rządu meksykańskiego. 17 sierpnia 1848 r. Republika Jukatanu powróciła w skład Meksyku.

Rewoltę Majów stłumiono dopiero w 1901 r., choć niektóre grupy utrzymały się do 1910 r.