Referendarz (administracja)

W dzisiejszym świecie Referendarz (administracja) stał się tematem bardzo interesującym i istotnym. Wpływ Referendarz (administracja) staje się coraz bardziej widoczny w wielu obszarach życia, od technologii po politykę, kulturę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule zbadamy różne aspekty Referendarz (administracja) i jego wpływ na różne aspekty naszej codziennej rzeczywistości. Od jego początków po obecną ewolucję przeanalizujemy, w jaki sposób Referendarz (administracja) kształtuje świat, w którym żyjemy i jak będzie to robić nadal w przyszłości. Poprzez dogłębną analizę i krytyczną refleksję staramy się rzucić światło na znaczenie i znaczenie Referendarz (administracja) dzisiaj.


Referendarz – stanowisko urzędnicze. W Polsce występuje ono:

W służbie cywilnej referendarz należy do grupy stanowisk specjalistycznych. Do zatrudnienia na stanowisku referendarza konieczne jest wykształcenie wyższe, z wyjątkiem urzędów kontroli skarbowej, w których do zatrudnienia na stanowisku referendarza i starszego referendarza wystarczy średnie wykształcenie. Warunki te określa odpowiednie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów[1].

W służbie zagranicznej referendarz należał do grupy stanowisk personelu pomocniczego[2].

Przypisy

  1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2024).
  2. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 2009 r. w sprawie określenia stanowisk oraz mnożników do ustalenia składników wynagrodzenia w służbie zagranicznej (Dz.U. z 2009 r. nr 40, poz. 324) (uznane za uchylone).