Rada Bałtycka

W tym artykule zbadamy temat Rada Bałtycka z kompleksowej i szczegółowej perspektywy. Zagłębimy się dzisiaj w jego pochodzenie, ewolucję, wpływ i znaczenie, aby zapewnić głębokie i wzbogacające zrozumienie Rada Bałtycka. Podczas naszej podróży będziemy zajmować się różnymi aspektami i podejściami, które pozwolą nam wzbogacić naszą wiedzę i zastanowić się nad znaczeniem Rada Bałtycka w różnych kontekstach. Od wpływu na społeczeństwo po implikacje w różnych obszarach, Rada Bałtycka zachęca nas do zagłębienia się w jego znaczenie i zakres, a ten artykuł ma być kompletnym przewodnikiem pozwalającym zagłębić się w jego fascynujący wszechświat.

Rada Bałtycka
(est.) Balti Assamble
(łot.) Baltijas Asambleja
(lit.) Baltijos Asambleja
Ilustracja
Logotyp / flaga
Siedziba

Ryga

Członkowie

Litwa
Łotwa
Estonia

Sekretarz Generalny

Marika Laizāne-Jurkāne

Utworzenie

13 maja 1989 r.
8 listopada 1991 r. - Deklaracja Bałtycka - nadanie podmiotowości prawnej Radzie Bałtyckiej

Strona internetowa

Rada Bałtycka (ang. Baltic Assembly, est. Balti Assamblee, łot. Baltijas Asambleja, lit. Baltijos Asamblėja) – przymierze polityczne Estonii, Litwy i Łotwy zawarte w 1990 r., mające na celu koordynację polityki zagranicznej jego członków, zwłaszcza wobec Wspólnoty Niepodległych Państw.

Rada Bałtycka jest kontynuacją Ententy Bałtyckiej – przymierza zawartego w 1934 roku, które funkcjonowało do 1940 r, kiedy to państwa te zostały włączone do ZSRR. Później, na fali gorbaczowowskiej pieriestrojki, 13 maja 1989 w Tallinnie, na inauguracyjnej sesji przedstawicieli nadbałtyckich republik radzieckich zawiązane zostało Zgromadzenie Bałtyckie mające na celu wypracowanie wspólnej strategii działań w kierunku zwiększenia autonomii tych republik i zacieśnienia ich współpracy gospodarczej[1][2].

Sesja Rady Bałtyckiej w Tallinie w sali Riigikogu (2011)

Zobacz też

Przypisy