Raïssa Maritain

W artykule zostanie poruszona kwestia Raïssa Maritain, która ma ogromne znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Raïssa Maritain jest przedmiotem badań i zainteresowań od wielu lat, a jego aktualność pozostaje aktualna także dzisiaj. Na przestrzeni dziejów Raïssa Maritain odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, czy to na poziomie osobistym, zawodowym czy akademickim. W tym artykule staramy się pogłębić wiedzę i zrozumienie Raïssa Maritain, badając jego różne aspekty i możliwe implikacje dla współczesnego społeczeństwa. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę będziemy starali się rzucić światło na ważne aspekty związane z Raïssa Maritain, aby zapewnić czytelnikowi wszechstronną i wzbogacającą wizję.

Raïssa Maritain
ilustracja
Imię i nazwisko

Raïssa Oumançoff Maritain

Data i miejsce urodzenia

31 sierpnia 1883
Rostów nad Donem

Data i miejsce śmierci

4 listopada 1960
Paryż

Narodowość

żydowska

Język

francuski

Alma Mater

Sorbona

Dziedzina sztuki

poezja

Grób Jacquesa i Raïssy Maritainów w  Kolbsheim

Raïssa Maritain z domu Umancewa (ur. 31 sierpnia 1883 w Rostowie nad Donem, zm. 4 listopada 1960 w Paryżu) – francuska poetka katolicka i mistyczka, żona filozofa Jacques'a Maritaina, nazywana przez niego połową swojej duszy.

Biografia

Pochodziła z rodziny rosyjskich Żydów z Rostowa nad Donem. Na początku XX wieku jej rodzina wyemigrowała do Francji. Studiowała na Sorbonie. Dzieliła pasje filozoficzne męża. Początkowo ateistka, razem z nim przeszła na katolicyzm w 1906 roku. W domu Maritainów w Meudon pod Paryżem bywali tacy pisarze i artyści jak Julien Green, Marc Chagall, François Mauriac, Reginald Garrigou-Lagrange, czy Jean Cocteau. Poetka publikowała tomiki poezji i eseje[1][2].

Polskie tłumaczenia

Przypisy

  1. „Dziennik” Raïssy Maritain po polsku. gosc.pl, 2012-05-21. . (pol.).
  2. Michael Sherwin: Raissa Maritain: Philosopher, Poet, Mystic. www.catholiceducation.org. . (ang.).